Gyógyszer

Gyógyszereinkkel külföldre

Egy nyaralás vagy egy huzamosabb külföldi tartózkodás esetén elkerülhetetlen, hogy átgondoljuk, milyen készítményeket szükséges beszereznünk, rendszeresen szedett gyógyszereinket milyen mennyiségben vihetjük majd magunkkal, és hogyan válthatjuk ki az itthon felírt receptjeinket.

Lejárt gyógyszer – mire figyeljünk?

Ahogy az élelmiszerek esetében, úgy a gyógyszerek előállításakor is megjelölik az adott készítmény lejáratát. Gyakran előfordul, hogy ezt észre sem vesszük, vagy akár ennek ellenére is felhasználjuk az orvosságot. De milyen veszélyeknek tesszük ki magunkat ilyenkor?

Egyéves az elektronikus recept

Az elektronikus recept, és az ezzel együtt keletkezett felírási igazolás idén novemberben „ünnepelte” egy éves születésnapját. Egy éve dr. Bartus György, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke írt a bevezetésről, most ugyancsak őt kértük a jelenlegi helyzet értékelésére, a működési tapasztalatok rövid összegzésére.

Aszpirin megelőzésre?

A jó egészségnek örvendő idős embereknek nem kellene napi szinten aszpirint szedniük, mivel a gyógyszernek semmilyen jótékony hatása sincsen a 70 év felettiek szervezetére.

Pajzsmirigyproblémák: a gyógyszerszedés ellenére sincs javulás?

A pajzsmirigy alulműködése esetén a kezelés egyik fő eleme a gyógyszer, ami a hiányzó pajzsmirigyhormonokat pótolja. A terápia sikerességét az is befolyásolja, hogy a páciens betartja-e az orvos által előírt mennyiséget, illetve ügyel-e azokra az előírásokra, melyeket a kezelőorvos tanácsol.

Ez már a jövő - digitális tabletta!

A termék egy szenzorral ellátott gyógyszer, amely lehetővé teszi az orvosok számára, hogy megállapítsák: a páciensük bevette-e és ha igen, mikor a felírt tablettát.

Mit kell tudnunk az elektronikus receptről?

Idén november elsejétől már minden gyógyszertárban kötelező lesz a e-recept használata. Ebből az orvosok tudni fogják, hogy a betegek kiváltották-e a gyógyszerüket, de az is könnyen kiderülhet, ha egy páciens több orvosnál íratja fel ugyanazt a gyógyszert.

Nem gyerekjáték

A gyerekek gyógyszeres kezelése kiemelt figyelmet és hozzáértést kíván. Erről kérdeztük dr. Somogyi Zsoltot, a csongrádi Jakabházy Gyógyszertár szakgyógyszerészét, aki a téma egyik legtapasztaltabb szakértője, hiszen nemcsak gyógyszerész, hanem gyermekorvos is.

Ki is az a gyógyszerész? II. rész

Folytatódik cikkünk, melyben dr. Bartus Györgyöt, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnökét kértük fel, hogy meséljen szakmája kevésbé ismert részleteiről.

Ki az ügyeletes?

Gyógyszerre bármikor szükségünk lehet, a nyitvatartási időtől függetlenül. Ilyenkor nagy segítséget jelenthetnek az ügyeletes patikák, de nem mindig vagyunk tisztában azzal, hogy milyen készítményekhez juthatunk hozzá az ügyeleti idő alatt. Dr. Biczó Ágotát, a Pharma Patika Újpest gyógyszerészét arról kérdeztük, milyen esetekben segíthetnek az ügyeletes gyógyszerészek.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!