Gyógyszer

Nem gyerekjáték

A gyerekek gyógyszeres kezelése kiemelt figyelmet és hozzáértést kíván. Erről kérdeztük dr. Somogyi Zsoltot, a csongrádi Jakabházy Gyógyszertár szakgyógyszerészét, aki a téma egyik legtapasztaltabb szakértője, hiszen nemcsak gyógyszerész, hanem gyermekorvos is.

Ki is az a gyógyszerész? II. rész

Folytatódik cikkünk, melyben dr. Bartus Györgyöt, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnökét kértük fel, hogy meséljen szakmája kevésbé ismert részleteiről.

Ki az ügyeletes?

Gyógyszerre bármikor szükségünk lehet, a nyitvatartási időtől függetlenül. Ilyenkor nagy segítséget jelenthetnek az ügyeletes patikák, de nem mindig vagyunk tisztában azzal, hogy milyen készítményekhez juthatunk hozzá az ügyeleti idő alatt. Dr. Biczó Ágotát, a Pharma Patika Újpest gyógyszerészét arról kérdeztük, milyen esetekben segíthetnek az ügyeletes gyógyszerészek.

A betegek fele nem hallgat az orvosára

A SOTE és az Eszterházy Károly Főiskola közös kutatásából kiderült: a krónikus betegek fele eltér az orvosa által javasolt kezeléstől, és nem csak az okozhat gondot, ha az előírtnál rövidebb ideig vagy kisebb dózisban szedjük a készítményeket.

Tényleg csodaszer az aszpirin?

z aszpirin köztudattan jó fájdalom- és lázcsillapító, továbbá számos betegség - beleértve a szívrohamot, a stroke-ot és a rákok - kockázatának csökkentésével is kapcsolatba hozták. És a lista egyre bővül. Tényleg csodaszer?

Orvos kontra természetgyógyász

Vannak eldönthetetlen viták. Vagy olyanok, amelyek nehezen eldönthetők. Ilyen például az orvos kontra természetgyógyász, gyógyszer kontra gyógynövény vita. Melyik hatásosabb?

Hogyan szedjünk gyógyszert?

„Kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét"- hangzik a figyelmeztetés, amelyet érdemes komolyan venni. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical belgyógyásza, gasztroenterológusa szerint ma már korántsem érvényes minden esetben a „naponta 3x, étkezés után" szabálya, hiszen a modern gyógyszerkészítmények hatóanyagai gyakran mást tesznek szükségessé.

Pajzsmirigy túlkezelésre utaló tünetek

A pajzsmirigy alulműködés terápiájának elsődleges pillére a gyógyszeres kezelés, hiszen a hiányzó hormont pótolni szükséges, hogy a szervezet megfelelően el tudja látni a feladatait. Azonban nem árt tudni, hogy bizonyos tünetek esetén túlkezelésre kell gondolni, főleg akkor, ha a beteg nagyobb testsúlycsökkenésen ment keresztül.

Világraszóló felfedezés a magyar orvosoktól

Az ELTE biokémiai tanszékének kutatói a világon elsőként juttattak gyógyszert úgy egy élő állatba, hogy az egyetlen sejtben vagy a sejt egy meghatározott részében fejtette ki a hatását.

Hogy lehet leszokni a gyógyszerfüggőségről?

Sokan szednek napi rendszerességgel nyugtatót, altatót vagy valamilyen fájdalomcsillapítót. A gyógyszerfüggés nagy probléma, ehhez képest keveset beszélünk róla. A statisztikák szerint majdnem annyi gyógyszerfüggő él Magyarországon, mint alkoholista.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!