Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Tényleg csodaszer az aszpirin?

Módosítva: 11/3/2015 2 perc RákGyógyszerTerhességgyógyszer mellékhatásokSzív- és érrendszerÖsszes cikk
z aszpirin köztudattan jó fájdalom- és lázcsillapító, továbbá számos betegség - beleértve a szívrohamot, a stroke-ot és a rákok - kockázatának csökkentésével is kapcsolatba hozták. És a lista egyre bővül. Tényleg csodaszer?
11 ezer ember bevonásával hamarosan elkezdődik Nagy-Britanniában az eddigi legnagyobb klinikai vizsgálat, amelynek az a célja, hogy kiderítse, tényleg hatásos-e a rák újbóli kialakulásának megelőzésében az aszpirin egyik fő alkotóeleme, az acetilszalicilsav.
A bejelentés elég nagy izgalmat okozott az orvosi világban, mert ha a gyógyszer hatásosnak bizonyul, akkor egy olyan olcsó hatóanyag lesz bevethető, amely segíti a rákos betegek túlélését. És ez teljesen felboríthatja az eddigi rákgyógyítási stratégiákat.

Az aszpirin a leggyakrabban használt gyógyszer a világon, az emberek mindenféle egészségügyi probléma esetén bekapnak néhány tablettát. Azonban - mint minden gyógyszernek - megvannak a veszélyei, mellékhatásai, többek között vérzést okozhat olyan helyzetekben, amikor nem is számítanak rá, például a fogorvosnál.

Az aszpirin és a szív egészsége
A gyógyszer egyik haszna a sok közül, hogy megakadályozza a vérrögök képződését. A kutatások ezt alá is támasztják. Egy tavalyi, Ausztráliában végzett kutatás megállapította, hogy a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia ismétlődésének valószínűsége 42 százalékkal csökkent napi 100 milligramm aszpirin szedése mellett.

Számos más tanulmány is jelezte a gyógyszer véralvadásgátló tulajdonságát, amelynek alapján komoly tudományos szervezetek tettek ajánlásokat, hogy azok az emberek, akinél nagy a szívroham vagy stroke kockázata, részesüljenek Aszpirin-terápiában.

Az aszpirin és a rák
Jelentős mennyiségű bizonyíték van amellett, hogy az aszpirinnek vannak rákellenes tulajdonságai is. Az amerikai Nemzeti Rákintézet például tavaly azt közölte, hogy az aszpirin napi szedése 20 százalékkal csökkenti a petefészekrák kockázatát, míg egy friss tanulmány szerint az orvosság alacsony dózisú, de hosszú távú használata a bélrák ellen hatásos. Az idei, Bécsben megrendezett Európai Rákkongresszuson pedig egy olyan tanulmányt mutattak be, amely szerint az aszpirin megduplázhatja a bélrendszeri rákban szenvedő betegek túlélési esélyeit.

A brit kutatás egyik vezető szakértője, Dr. Ruth Langley szerint van már olyan, nem véletlenszerű adatokkal dolgozó vizsgálat, amely egyértelmű bizonyítékot szolgáltat arra, hogy az aszpirin késleltetheti vagy megállíthatja a korai stádiumú rák visszatérését. Most pedig megkísérlik, hogy erre a kérdésre egyszer és mindenkorra választ adjanak, mert ha az aszpirin hatásos, akkor a jövőben megváltozhatnak a kezelések, hiszen egy olcsó hatóanyag lesz az orvosok kezében, amely segíti a betegek túlélését.

Az aszpirin és a terhesség
Az elmúlt években a kutatók rájöttek, kapcsolat lehet az aszpirin napi szedése és a fogamzás megnövekvő esélye között. A neves orvosi lap, a The Lancet szerint a korábban vetélésen átesett nők nagyobb valószínűséggel hordanak ki sikeresen egy terhességet, ha naponta 81 milligramm aszpirint szednek folsavval, mint azok, akik csak placebót kapnak. Más tanulmányok is azt mutatják, hogy az aszpirin rendszeres használata növeli az a fogantatás és a sikeres terhesség esélyét. Az eredmények szerint az aszpirint szedők 17 százalékkal nagyobb valószínűséggel esnek teherbe, és 20 százalékkal nagyobb valószínűséggel ki is hordják a magzatot.

Az aszpirin rendszeres használatáról azonban még e területen sok vita van, mert az esetleges belső vérzés kockázatát az orvosok egy része nagyobbnak tartja, mint a gyógyszer szedéséből fakadó előnyöket. Ez is mutatja, hogy az aszpirin ugyan a legelterjedtebb gyógyszer és egyre több jótékony hatása derül ki, a kockázatok és mellékhatások miatt mégis a legjobb megkérdezni az orvosokat.

Forrás: HáziPatika.com
z aszpirin köztudattan jó fájdalom- és lázcsillapító, továbbá számos betegség - beleértve a szívrohamot, a stroke-ot és a rákok - kockázatának csökkentésével is kapcsolatba hozták. És a lista egyre bővül. Tényleg csodaszer?