Tudomány

Bőr alá ültetett chip lehet a jövő fogyókúrája

A kézbe, a bőr alá kell bejuttatni azt a svájci feltalálók által kifejlesztett chipet, ami folyamatosan ellenőrzi, hogy mennyi zsír van a vérben, és ha valaki túl sokat eszik, akkor olyan hormont bocsát ki magából, ami csökkenti az éhségérzetet. Tehát: egy chip beültetése lehet a jövő fogyókúrája!

Digitális forradalom a patológiában

A Semmelweis Egyetem kutatójának korszakalkotó találmányát a világ közel félezer pontján használják. A nagy felbontású, nagy sebességű szkenner népszerűsége folyamatosan nő, modernizálva a százéves múltra visszatekintő mikroszkópos és üveg tárgylemezes elemzési gyakorlatot.

Már nem csak sci-fi: rossz emlékeket töröltek egerek agyából

Izraeli kutatóknak sikerült kitörölniük egerek agyából traumatikus emlékeiket. Ehhez olyan, ún. optogenetikai eszközöket használtak, amelyek fény segítségével teszik lehetővé agysejtek működtetését vagy kikapcsolását - írta az izraeli Háárec című lap.

Hormonterápia a 2-es típusú diabétesz kezelésére?

Korunk egyik legmeghatározóbb krónikus, nem fertőző betegségére jelenthet megoldást a Harvard Stem Cell Institute (HSCI) munkatársai által végzett kutatás eredménye. Feltételezéseik szerint ugyanis nagymértékben lassítani lehet a 2-es típusú cukorbetegség progresszióját, sőt akár teljesen gyógyíthatóvá is válhat a betegség.

A római kori betonról mai szemmel

A rómaiak lényegesen tartósabb betont állítottak elő annál, mint amilyenre a mai építőanyag-ipar képes, ráadásul sokkal környezetkímélőbb technológiát alkalmaztak - állítja egy nemzetközi kutatócsoport, amely a Pozzuoli-öbölben található kikötői létesítmények maradványait vizsgálta.

Életmentő buborékok

John Castle, a GE Global Research ultrahangkutatója olyan mikrobuborékokat fejleszt, amelyek élesebbé teszik az egyébként szemcsés ultrahangfelvételeket. Az aprócska, gázzal töltött, vörösvérsejt-méretű gömböcskék segítségével a mentősök a beteget már a helyszínen diagnosztizálni tudják, ami egyes esetekben akár életet is menthet.

Új vegyület segíthet a leukémia gyógyításában

Japán tudósoknak sikerült kidolgozniuk egy olyan módszert, amellyel képesek elpusztítani a heveny falósejtes fehérvérűség (AML) kialakulásáért és a felgyógyulás után a betegség kiújulásáért felelős sejteket.

Hány liter levegőt szívunk be egy lélegzetvétellel?

Egy átlagos lélegzetvételkor mintegy fél liter levegőt szívunk be a tüdőnkbe. Ha viszont kicsit nagyobbat sóhajtunk vagy veszünk egy mély lélegzetet, teljesen megtölthetjük a tüdőnket levegővel. Ez összesen körülbelül 5 litert jelent.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!