Alvás

Ha nem tudunk aludni… (2. rész)

Sokan küzdenek alvászavarokkal, ám ezek sokfélék lehetnek. Kétrészes összeállításunk második részében többek között az alvási apnoéról, a hiperszomniáról és a paraszomniáról beszélgettünk dr. Terray-Horváth Attila neurológus szakorvossal, szomnológussal, a SomnoCenter munkatársával.

Ha nem tudunk aludni… (1. rész)

„Miközben régen sok szakember is hajlamos volt kizárólag a stressznek betudni az inszomniát – és emiatt persze nyugtató típusú gyógyszereket adtak rá –, ma már egyre inkább úgy gondoljuk: az inszomnia hátterében gyakran az ébresztőrendszer túlaktiválódása állhat. Ennek oka autoimmun és egyéb veleszületett tényező egyaránt lehet.”

3 hasznos orvosi tipp a pihentető alváshoz

A pihentető, mély alvás elengedhetetlenül fontos: úgy tűnik, ilyenkor passzívan pihenünk, azonban testünkben komoly munkálatok zajlanak. Szervezetünk ugyanis alvás közben regenerálódik, elménk pedig ekkor dolgozza fel emlékeinket.

Inszomnia – a leggyakoribb alvászavar

Az emberek több mint 9 százaléka szenved krónikus inszomniában idehaza. Ez azt jelenti, hogy az érintettek legalább három hónapon keresztül többször alszanak rosszul, mint jól, annak ellenére, hogy egyébként lenne lehetőségük aludni.

Baj lehet, ha a kutyával alszunk?

Esténként sok állattartó az ágyra is felengedi maga mellé a kutyáját vagy macskáját. Kutatók most arra keresték a választ, hogy mennyiben befolyásolja az alvásunk minőségét a négylábú hálótárs.

Ezért aludjuk ki magunkat

Ma van az Alvás Világnapja, amely minden évben a tavaszi napéjegyenlőséget megelőző péntekre, idén március 18-ára esik. Az esemény célja, hogy felhívja a figyelmet a pihentető alvás fontosságára.

Az állandó fáradtság oka

Lehet, hogy felfokozott az élettempónk, a 21. században ez egyáltalán nem meglepő. Ha viszont akkor is állandóan fáradtak vagyunk, ha már életstílust váltottunk, többet alszunk, kevesebbet alkoholizálunk, egészségesebben eszünk és jobban hidratálunk, akkor érdemes átolvasni az alábbiakat, konzultálni az orvosunkkal vagy csináltatni egy vérképet: lehet, hogy ez menti meg az elkövetkező évtizedeinket.

Az álmatlanság okai és veszélyei

A napi stressz, az időjárás változásai, vagy egy késő esti, nehéz vacsora is okozhat álmatlan éjszakákat. Ha ez az állapot tartósan fennáll, a kóros kialvatlanság súlyos problémákat idéz elő a beteg életében.

Elődeink sem aludtak 8 óránál többet

Nyolc óránál sokkal kevesebbet, átlagosan 6,5 órát aludhattak elődeink, este sokáig fennmaradtak és ritkán sziesztáztak egy amerikai kutatás szerint, amely mai vadászó-gyűjtögető törzsek életmódját vizsgálta meg.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!