Alvás

Otthoni praktikák horkolás ellen

A horkolás az éjszakai pihenésünket zavaró kellemetlenség, amely súlyos esetben akár életveszélyes is lehet! Pedig egyszerű praktikákkal – mint például a háton alvás megszüntetése - az enyhe horkolást akár ki is lehet küszöbölni, de a kóros állapot kezelésére is többféle lehetőséget ismertet a szakorvos.

Rákhoz vezethet a rendszertelen alvás?

A hollandiai Erasmus Egyetem kutatói egérkísérletekben kimutatták, hogy a rendszertelen alvásrend rákot okoz. A Current Biology tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban a szakemberek arra figyelmeztettek, hogy a váltott műszakban dolgozók esetében nagyobb valószínűséggel alakul ki daganatos betegség.

Ezt biztos nem tudta gyermekéről

Negyven négy és nyolc év közötti gyermek álmát gyűjtötték hat héten keresztül a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatói az Eötvös Loránd Tudományegyetem most végzett hallgatójával együttműködve.

Mindenért a hormonok felelősek

Az éjszaka és a nappal váltakozása a hormonrendszer működésére is hatással van, ami így nem csak az anyagcserét, hanem a hangulatot és a teljesítményt is befolyásolja – hívja fel a figyelmet dr. Lakatos Péter. Az I. Sz. Belgyógyászati Klinika egyetemi tanára szerint annak, hogy a napi rutint nagyrészt a hormonok diurnális (napszaki) ritmusa alakítja, evolúciós magyarázata van: mindig is nappal voltunk aktívabbak.

A rendszeres alvás a tanulás kulcsa?

Az ember fejlődésének korai szakaszában a hosszú alvás a kulcsa mind a tanulásnak, mind az emlékezésnek. Az alvással foglalkozó szakértők úgy vélik, az alvás a csecsemők számára sokkal fontosabb lehet, mint az idősebb gyermekek vagy felnőttek esetében.

Beszédes alvási pózok

Az, hogy éjszaka milyen alvási pózokat vesz fel valaki, ugyanúgy árulkodik a személyiségéről, mint a testbeszéde. Hiszen alvás során a tudatos kontroll kikapcsol, a test mozgása pedig ösztönös, éppúgy, mint a gesztusok vagy a mimika esetében.

Az alváshiányos életmód veszélyeiről

Életünk közel egyharmadát tudattalan állapotban éljük le, de ez elkerülhetetlen, alvás nélkül nem létezünk. A kutatók folyamatosan próbálják kideríteni, ez milyen előnyöket jelent, és számos dologra már sikerült is rávilágítaniuk.

„Anyám, az álmok nem hazudnak”

– Írja Petőfi, de vajon igaza volt-e? Éjszakai ”belső-mozink” megadhatja a választ kérdéseinkre? Netalán a jövőt is előrevetítheti? Álmokról, rémálmokról és azok megfejtéséről beszélgettünk Kapor Gábor pszichológussal.

Miért álmodunk?

Az álmok segítenek a traumák feldolgozásában, az élmények rendszerezésében és feldolgozásában. Laboratóriumi körülmények között még azokról is kiderül, hogy szoktak álmodni, akik sosem emlékeznek rá.

Árulkodó jelek

Három elváltozást találtak a Stanford Egyetem kutatói az úgynevezett krónikus fáradtság szindrómában szenvedők agyában. Ez áttörést jelent: az érintetteket nem kezelhetik tévesen hipochonderként.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!