Agykutatás

Számítógépes programmal javítható a memória időskorban

Jelentősen javult a memóriája azoknak az idős embereknek, akik rendszeresen játszottak számítógépes agyfitneszprogramokat. A Los Angeles-i Egyetem (UCLA) tudósai egy 82 éves átlagéletkorú, egészséges, nem memóriazavaros résztvevőkből álló csoportot vizsgáltak; az idős embereket Dél-Kalifornia nyugdíjasai közül toborozták.

Már nem csak sci-fi: rossz emlékeket töröltek egerek agyából

Izraeli kutatóknak sikerült kitörölniük egerek agyából traumatikus emlékeiket. Ehhez olyan, ún. optogenetikai eszközöket használtak, amelyek fény segítségével teszik lehetővé agysejtek működtetését vagy kikapcsolását - írta az izraeli Háárec című lap.

Alzheimer-kór: áttörésre várva

Egyes felmérések szerint a világon jelenleg 18 millió Alzheimer-kóros ember él. Sürgető lenne új, hatékony módszerek alkalmazása a kezelésben és a megelőzésben egyaránt, egyelőre azonban még nem születtek átütő eredmények. Az elbutulással járó betegségben az idegsejtek degenerálódnak; egy béta-amiloid nevű anyag halmozódik fel bennük, amely plakkot képez, és megakadályozza az idegsejtek normális működését.

Lerombolták az IQ-mítoszt

A Western University Agy- és Tudatkutató Intézetének Adrian Owen vezetésével készített úttörő kutatása szerint az intelligencia standard mértékegységének tartott intelligenciahányados (IQ) nem határozza meg pontosan az emberek intelligenciaszintjét.

Miért nyugszanak meg a csecsemők, ha sétálgatunk velük?

Japán kutatók végre megfejtették azt a titokzatos jelenséget, miért lehet megnyugtatni a kisbabákat azzal, hogy felvesszük őket és sétálgatunk velük. Az új kutatás nemcsak azt mutatja ki, hogy a csecsemőket mélységesen megnyugtatja, ha karunkba vesszük őket, hanem a háttérben húzódó fiziológiai folyamatokra is rávilágít.

Mennyi alvásra van szükségünk?

Alig van olyan ember, akinek számára időnként ne jelentene komoly kihívást reggelente felébredni. Alig bírjuk kinyitni a szemünket, nehezen térünk magunkhoz, serkentőkkel próbáljuk gyorsítani a folyamatot. Pedig a nehéz ébredésről jórészt mi magunk tehetünk.

Az olvasás kedvező hatásai az agyra

A könyvek szerelmesei szerint, ha az ember belemélyed egy jó regénybe, az élményhez hozzátartozik, hogy agyunk megtelik képekkel és érzelmekkel, sőt még egyes érzékszervi ingerek is kiváltódhatnak. Ez romantikusan hangzik, ám a jelenséget immár tudományos bizonyítékok is alátámasztják.

Ne feledkezzen meg memóriája védelméről!

Kivel nem fordult még elő, hogy elindult a boltba, de mire odaért, elfelejtette, hogy mit is szeretett volna vásárolni? Vagy égen-földön nem találta a szemüvegét, a telefonját vagy a mosogatás előtt lerakott gyűrűjét? Vajon ezeket a hétköznapi bosszúságokat csak átmeneti memóriazavar okozza, vagy hosszú távon akár egy komolyabb probléma előjelei is lehetnek?

Agyserkentő ételek

A memória frissessége, működésének zavartalansága nemcsak az idős embereket érintő téma. Érzékeljük, tapasztaljuk, hogy felgyorsult világban élünk, vagyis lényegesen több esemény történik ugyanannyi idő alatt, mint évekkel ezelőtt. Sokkal gyorsabb az információáramlás is, tehát amiről régen csak több nap elteltével értesültünk, most perceken belül vagy akár azonnal (online) tudhatunk.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!