Agykutatás

Rémálmaink üzenetei

A rémálmok nem csak az éjszakai pihenést teszik tönkre, de a negatív élményekkel teli, zavart alvás következményeként jelentkezhet nappali nyugtalanság, depresszió is. Mindez azonban elkerülhető: rémálmok ellen is létezik gyógymód.

A jó alvás csökkenti a fájdalmat

Bár a krónikus fájdalmakkal nem könnyű megbirkózni, friss kutatások a megfelelő alvás jelentőségét hangsúlyozzák a fájdalomérzet csökkenésében. Dr. Pál Mónika, az Oxygen Medical reumatológus szakorvosa a fájdalomcsillapítás lehetőségeiről beszélt nekünk.

Indul az Emberi Agy projekt

Freund Tamás akadémikus, Agy díjas neurobiológus vezetésével magyar kutatócsoport is részese lesz az Emberi Agy projekt (HBP – Human Brain Project) névre keresztelt, kiemelt támogatású uniós programnak, amely 87 európai intézet részvételével valósul meg 2013 és 2023 között.

Valójában mekkora agyunk kapacitása?

Szervezetünk legösszetettebb és legbonyolultabb szerve az agy. Működésével kapcsolatban már sokat tudunk, de talán soha nem fogjuk teljes mértékben megfejteni azt. Többek között orvosok, biológusok, biokémikusok, antropológusok, matematikusok foglalkoznak az agy kapacitásának kutatásával.

Az alvászavarok okai és gyógyítása

Az emberi szervezetnek a mindennapos megújuláshoz pihenésre, alvásra van szüksége. Ha nem tudjuk kialudni magunkat, csökken a koncentrálóképességünk, ami miatt egyszerű esetben csak elfelejtünk dolgokat, de pl. autóvezetés közben egy kiélezett forgalmi helyzetben akár halálos balesetet is okozhatunk. Az embernek élete különböző szakaszaiban változó az alvásigénye. De mennyi az elég, és mennyi a kevés? Érdemes kicsit közelebbről megismerkedni az alvással. A kérdéseket dr. Terray-Horváth Attilának, a Központi Honvédkórház Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központ munkatársának tesszük fel.

2045-ig összejöhet az örök élet?

A Google új technológiai igazgatójának a következő néhány évtized fejlődéséről alkotott vízióját mutatja be cikkében az [origo]. Ray Kurzweilt elsősorban nem informatikusként, hanem a technológiai szingularitás prófétájaként ismert. A technológiai szingularitás a fejlődésnek azt a pontját jelöli, amikor (a műszaki fejlődés következtében) többé már nem az ember a legintelligensebb faj a bolygón.

Hogyan érezzük jóllakottnak magunkat?

Ha úgy gondoljuk, hogy eleget ettünk, akár még több órával az étkezés után is jóllakottnak érezhetjük magunkat. Ennek az összefüggésnek a felismerése segítheti a testsúly szabályozására irányuló új módszerek kifejlesztését.

A szerelem tényleg eszünket veszi

Furcsa belegondolni, vajon miért teszi kockára valaki egy tiltott viszonyban a házasságát, a családját vagy a karrierjét annak ellenére, hogy egyértelműnek tűnik a helyzet ésszerűtlensége.

Agyban dől el, kinél meddig tart a fájdalom

Hogy lehetséges az, hogy ugyanazzal a panasszal valaki szinte azonnal felépül, másnál viszont krónikussá válik a fájdalom? Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopédorvosa arról a kutatásról beszélt, amely szerint a hátfájdalomra adott reakció jórészt fejben dől el.

Vizeletből állítottak elő agysejteket

Kínai kutatók módot találtak arra, hogy az emberi vizelettel kiürülő sejteket értékes, akár a neurodegeneratív betegségek terápiájában is felhasználható idegsejtekké alakítsanak.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!