A szerelem tényleg eszünket veszi

2012. 12. 28.
Szerző: Szimpatika
Furcsa belegondolni, vajon miért teszi kockára valaki egy tiltott viszonyban a házasságát, a családját vagy a karrierjét annak ellenére, hogy egyértelműnek tűnik a helyzet ésszerűtlensége.

A kutatók azonban lassanként lerántják a leplet arról a rejtélyről, miért válunk a szerelemtől meggondolatlanná, irracionálissá, sőt egyenesen nevetségessé. A képalkotó eljárásoknak köszönhetően a neurológusok végre hihetetlen képeket tudnak készíteni arról, mi is zajlik az agyunkban, amikor szerelmesek vagyunk. A bekövetkező kémiai változások letérképezésével sikerült kimutatniuk, mely agyi területek aktiválódnak, de ami még fontosabb, kapcsolnak ki a románc szenvedélyes időszakában. Azt is kimutatták, hogy ez boldogság helyett gyakran idegessé és bizonytalanná teszi a szerelmeseket. A kutatók azt remélik, hogy eredményeiknek köszönhetően egy szép napon kideríthetjük, miért lépik át egyesek a határt vonzalmuk tárgyával kapcsolatban.

Amikor szerelmesek leszünk, az ítélőképességben fontos szerepet játszó frontális kéreg kikapcsol, Az MR-vizsgálatok azt mutatták, hogy ez a deaktiválódás csak akkor következik be, amikor a személynek megmutatják imádott szerelme fényképét, ami arra készteti őket, hogy minden kritikát és kételyt félretegyenek.

„Amikor ránézünk arra, akit szeretünk, agyunk bizonyos területei aktiválódnak” – számolt be Semir Zeki, a University College London professzora. „Az ítélőképességért felelős nagy agyterület azonban deaktiválódik.”

Zeki úgy véli, az agy valószínűleg a magasabb biológiai célok miatt viselkedik így, ami megkönnyíti a szaporodást. Ha az ítélőképesség megszűnik, a legvalószínűtlenebb emberpár is összejöhet és nemzhet utódot. Ezalatt azonban más komoly döntéseket, például üzleti vagy szakmai döntéseket képesek meghozni, ezért barátaik nagyon nehezen tudják meggyőzni őket arról, hogy a szerelem „elvette az eszüket”.

A kutatások azt mutatják, hogy a dopamin agyi ingerületátvivő anyag szintje szerelem esetén megemelkedik. A dopamin kulcsszerepet játszik az öröm- és fájdalomérzetben, összefüggésben áll a vággyal, a függőséggel és az eufóriával, ezért hirtelen megemelkedése a jutalom olyan akut érzését okozhatja, ami megnehezítheti a szerelemről való leszokást. Ebben a tekintetben a szerelem az opioid szerekhez, például a kokainhoz hasonló hatást fejt ki.

A pszichológusok azonban még mindig vizsgálják, miért képesek egyesek veszélyesen megszállottá válni, és mindent kockára tenni a szerelemért. Ezt a jelenséget a zaklatók esetében lehet a legjobban megfigyelni. A szerelem érzése számukra lavinává válik, ami mentális rendellenességgé alakul, és ez téveszmék születéséhez vezethet. Ennek pontos okáról azonban nem sokat tudunk. Ha azonban az illető kezelést kap, és megtanul másképp, pozitívabban gondolkodni, kigyógyulhat ebből a megszállottságból, és visszatekintve rácsodálkozhat korábbi viselkedésére. Erre az egyoldalú szerelemre bizonyos személyiségtípussal rendelkező emberek hajlamosak: a túlságosan érzelmes és az intenzív képzelőerővel rendelkezők.

forrás: medipress

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!