Terhesség

Mi az az inzulinrezisztencia, és miért jelent gondot?

A teherbe esést sok dolog befolyásolhatja: a nem megfelelő táplálkozás, a stressz, vagy csak nagyon rágörcsöl a pár a babavárásra. Egyes esetekben azonban ennél jóval komolyabb akadály áll a háttérben, amit semmi esetre sem szabad félvárról venni. Ez pedig nem más, mint az inzulinrezisztencia, amiről dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS- és inzulinrezisztencia-specialistája beszél.

Természetes vaspótlás kismamák számára

A vas a vérképzéshez, a szervezet oxigénellátásához nélkülözhetetlen nyomelem. Hiánya fáradtságot, csökkent teljesítőképességet okoz, és fogékonnyá tesz a fertőzésekkel szemben. Nekünk, nőknek életünk során többször is szükségünk van fokozott mennyiségű vasra: ilyen a terhesség és a szoptatás időszaka is.

Fertőzések tünetei és kezelése a várandósság időszakában

A terhesség megállapítása után kiegészítő laborvizsgálatok elvégzésére is sor kerülhet az anya életkora, esetleges betegségei vagy a családban előforduló kórképek alapján. Dr. Kádár János immunológus, infektológus, az Immunközpont főorvosnának segítségével a speciális esetekben alkalmazott vizsgálatokat mutatjuk be.

Mit mér az Apgar-teszt?

A koraszülések aránya itthon évek óta stabilan 8-10 százalék körül mozog, ez azonban körülbelül a kétszerese azoknak az értékeknek, amelyeket a nyugat-európai országokban regisztrálnak. Milyen vizsgálatokat kell elvégezni egy koraszülött babánál? Dr. Nobilis Andrással, a Semmelweis Egyetem II. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának, a klinika Perinatológiai centrumának vezetőjével beszélgettünk.

Pajzsmirigy-alulműködés mellett is teherbe lehet esni

Sok nő szembesül azzal a problémával, hogy valamiért nem tud teherbe esni – ennek egyik oka a pajzsmirigy-alulműködés lehet. A legtöbben úgy gondolják, ezzel a betegséggel a gyerekvállalás szinte lehetetlen, ám dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa eloszlatja a tévhiteket, és elmondja, hogy az orvosi segítség mellett mi mit tehetünk azért, hogy a fogantatás ebben az esetben is sikeres lehessen.

A magzatkori jódhiány veszélyezteti a gyermek agyának fejlődését

Azzal mindannyian tisztában vagyunk, hogy a megfelelő egészségi állapothoz a jód elengedhetetlenül szükséges. Azt azonban eddig nem tudhattuk, hogy a magzatoknál ez mennyire fontos. A legújabb kutatások kimutatták, hogy a terhesség ideje alatt különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő jódbevitelre, ellenkező esetben előfordulhat, hogy a születendő gyermek agya nem tud megfelelően fejlődni.

Pocakos torna: tények és tévhitek

Manapság rengeteg szó esik a terhesség alatti testmozgás pozitív hatásairól. Egyetlen szakember sem beszélné le róla a kismamákat, ugyanakkor rengeteg tévhit kering a témával kapcsolatban. Nézzük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket, és hogy mire érdemes ilyenkor fokozottan odafigyelni.

Babalesen: mit tegyünk, ha késik a gyermekáldás?

Rengeteg kérdés merül fel, ha nem akkor és nem úgy alakul a bébiprojekt, ahogyan azt a kezdetekkor eltervezte a gyermekre vágyó pár. Sokszor még az sem egyértelmű, mikor kell szakemberhez fordulni, illetve, hogy mikortól beszélünk problémáról, ha késlekedik a trónörökös.

Honnan tudhatom biztosan, hogy peteérésem van?

Kíváncsi vagy, melyek ciklusod legtermékenyebb napjai? A helyes önvizsgálati technika segítségével könnyedén kiismerheted tested jelzéseit. Amire szükséged lesz: néhány alapvető biológiai ismeret és némi türelem – ez utóbbi kizárólag rajtad múlik, a többiben segítünk!

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!