Természetes vaspótlás kismamák számára

2013. 09. 13.
Szerző: Szimpatika
A vas a vérképzéshez, a szervezet oxigénellátásához nélkülözhetetlen nyomelem. Hiánya fáradtságot, csökkent teljesítőképességet okoz, és fogékonnyá tesz a fertőzésekkel szemben. Nekünk, nőknek életünk során többször is szükségünk van fokozott mennyiségű vasra: ilyen a terhesség és a szoptatás időszaka is.

A szervezetben a vas legnagyobb része a vér oxigénszállító molekuláiban, a hemoglobin-molekulákban található. Ezek a vörösvértestekben lévő molekulák látják el a szerveket, szöveteket friss oxigénnel. Ha kevés a vas, akkor csökken a hemoglobin-molekulák, ill. a vörösvértestek száma. Tartós oxigénhiány alakul ki, ezért fáradékonyak leszünk és a szellemi teljesítőképességünk is csökken.

A vas ezenkívül az immunrendszer, az agy és az izmok működésében is fontos szerepet játszik. Több, a sejtek anyagcseréjében részt vevő enzim alkotórésze. A vashiány éppen ezért szerteágazó tüneteket okozhat. A teljesítőképesség romlásán kívül jellemző tünetek még a fertőzések iránti fokozott fogékonyság, az étvágytalanság, a szájzug berepedezése, a hajhullás, a sápadtság és a töredező köröm. Súlyosabb esetekben légszomj, szapora szívverés és más keringési tünetek is felléphetnek.

Mitől alakul ki a vashiány?

A vashiány leggyakoribb oka a helytelen táplálkozás. Vasat legnagyobb mennyiségben a húsfélék, a halak, a belsőségek és a tojás tartalmaznak. A gabonamagvakban, gabonapelyhekben, száraz hüvelyesekben, egyes zöldségekben és gyümölcsökben is jelentős mennyiség található. A növényi élelmiszerekből a vastartalomnak csak kb. 1-5%-a szívódik fel, így az állati eredetű élelmiszerek jobb vasforrásnak számítanak. A vegetáriánusoknál – mivel ők nem fogyasztanak húsféléket – gyakoribb a vashiány. A vas felszívódását egyes növényekben található anyagok (pl. csersav, növényi rostanyagok, oxalát) csökkentik, míg a C-vitamin elősegíti. Ugyancsak csökkenti a vas felszívódását a tej, a koffein és a fekete tea túlzott fogyasztása. Nemcsak akkor alakul ki hiányállapot, ha nem eszünk elegendő vastartalmú ételt, hanem akkor is, ha növekszik a vasszükségletünk. Mivel a nők szervezete a havi vérzés miatt rendszeresen veszít vért, náluk eleve nagyobb az ajánlott vasbevitel, mint a férfiaknál.

Terhesség idején tovább nő a szükséges vas mennyisége, mivel ilyenkor megnő a keringő vér mennyisége és mellette még gondoskodni kell a magzat szükségleteiről is. A vas nélkülözhetetlen a növekedéshez, és a baba vasraktárait is fel kell tölteni, mire megszületik. A szoptatás időszakában szintén nagyobb mennyiségű vasra van szükség. A csecsemő számára elegendő vasat biztosít az anyatej, ám mivel az anya szervezete a vasat elsősorban az anyatej előállításához használja fel, az édesanya csak a maradékból gazdálkodhat. Ha figyelembe vesszük a szüléskor veszített vérmennyiséget is, nem meglepő, hogy a szülés utáni időszakban könnyen kialakul a vashiány.

Hogyan pótoljuk?

Kiegyensúlyozott étrenddel, vasban gazdag élelmiszerek fogyasztásával megelőzhető a hiányállapot kialakulása. A napi ásványianyag-szükséglet meghatározása 7-10 nap átlagában értendő, mivel vannak olyan élelmiszerek (pl. máj, száraz hüvelyesek, halak, tojás), amelyeket nem fogyasztunk minden nap, így valószínűleg egyik nap több, másik nap pedig kevesebb vasat viszünk be.

Ha már kialakult a vashiány vagy fokozott szükséglettel járó állapot áll fenn, nem elegendő csak a táplálkozáson változtatni. A vasat valamilyen vastartalmú készítmény alkalmazásával pótolni kell. (Figyelem: terhesség ideje alatt csak a nőgyógyász javaslatára szedjünk vaskészítményt!)

A vastabletták, vastartalmú multivitamin-tabletták arra érzékeny gyomrúaknál (pl. gyomorbetegség vagy terhesség esetén) gyakran émelygést, hányingert, esetenként akár hányást is okoznak, mivel irritálják a gyomornyálkahártyát. Kíméletes megoldás, ha a vasat folyékony formában fogyasztjuk, gyümölcslé- és gyógynövény- konncentrátumokkal kombinálva. Így nem csak a vasat tudjuk kellemetlen mellékhatások nélkül pótolni, de egyéb vitaminokhoz is hozzájut a szervezetünk. A koncentrátumban jelen lévő C-vitamin pedig elősegíti a vas felszívódását.

Mellékhatás

A vaskészítmények gyakori mellékhatása a székrekedés. Terhesség alatt ez különösen kellemetlen lehet, mivel a renyhe bélmozgások miatt egyébként is könnyebben alakul ki székrekedés, aranyér. Fogyasszunk sok rostos élelmiszert (zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű termékeket), és igyunk meg naponta legalább 2 liter folyadékot. Ennek egy része lehet rostos ital, akár székletlazító gyümölcsökből, zöldségekből, mint amilyen az őszibarack vagy a szilva.


forrás: www.babafalva.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!