Mi az az inzulinrezisztencia, és miért jelent gondot?
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az inzulin
Mindenki hallott már az inzulinról, de nagyon sokan nincsenek tisztában azzal, hogy pontosan miről is van szó.
„Az inzulin egy hormon, amely a szervezetben a hasnyálmirigyben termelődik. Fő hatása a vércukorszint csökkentése, pontosabban, ha megemelkedik a vércukorszint, akkor visszaállítja a normális tartományba, ami 3.3-6.1 mmol/l között található” – tudjuk meg a specialistától.
Az inzulinrezisztencia
Ha már azzal tisztában vagyunk, hogy mi is az az inzulin, akkor megérthetjük, hogy miért káros, ha folyamatosan magas a szintje a szervezetben.
„Egyes állapotok, mint pl. az elhízás vagy az olyan betegségek, mint a PCOS, magas inzulinszintet eredményeznek. Ez az anyag a sejteket is befolyásolja, méghozzá a következőképpen: ha sok az inzulin, vagyis a hatása folyamatosan magasan jelen van a vérben, akkor a sejtek úgy viselkednek, mint az emberek, akiknek folyton farkast kiáltanak: egy idő után a magas inzulinszint sem vált ki reakciót. Ez többek között azért jelent problémát, mert a teherbe esés esélyét rontja. A magas inzulinszint fokozza a petefészkek és a mellékvese androgéntermelését, és csökkenti a májban a szexuálhormon-kötő fehérje, vagyis az SHBG termelését. Ez utóbbi hormon alacsony szintje azt eredményezi, hogy a női szervezetben emelkedik a szabad, vagyis fehérjéhez nem kötött tesztoszteron szintje. Ez az anyag a férfiak esetében nagyon is hasznos, hiszen kialakítja a másodlagos nemi jellegeket, példádul a szőrös testet. A nőknél azonban ugyanezt teszi, ami nem csak esztétikai gond, hanem ennél komplexebb probléma. Ugyanis a szőrösödés és a pattanások mellett rendszertelen menstruációt és a peteérés és tüszőrepedés hiányát is okozhatja, ez pedig nagyon megnehezíti a teherbe esést” – mondja dr. Koppány Viktória.
A betegség kezelhető
„Szerencsére ez a betegség remekül kezelhető, de bizony tenni is kell érte. Ahhoz, hogy eredményeket lehessen elérni, és a terhesség is biztosabban bekövetkezzen, meg kell változtatni az életmódot, a táplálkozást, és persze gyógyszerekre is szükség lehet. Az eredmény elérése érdekében mindenképpen beszélni kell a kezelőorvossal” – figyelmeztet a főorvosnő.
forrás: Budai Endokrinközpont
A cikkben hivatkozott linkek:
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Kvíz
Olvassa el a Szimpatika magazint és válaszoljon a kérdésekre!
Tematikus kvíz
Böngésszen a honlap cikkei között és válaszoljon a kérdésekre!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
*** Fertőtlenítők alkalmazásakor ügyeljen a biztonságra! Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!
**** Biocidok alkalmazásakor ügyeljen a biztonságra! Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!
Friss cikkeink
- Tengerifű lassíthatja az óceánok savasodását
- A fejfájás különböző típusai
- Családbarát kórházi innovációk – járvány idején
- Hosszabb nyarak, rövidebb telek várnak ránk
- Már vizsgálják, hogy használható-e kétféle vakcina az oltáshoz
- Hány tonna meteorit hullik a Földre évente?
- Az állatoknál is ragályos az ásítás
- Miért romlik a látás a terhesség alatt?
- Mozgásszervi betegségekre fókuszál a SOTE előadása
- Mit tartalmaznak az étrend-kiegészítők?
- A vér befolyásolja a madarak téli hőtermelését
- Őssejteket is bevetnének a koronavírus-fertőzés gyógyításában
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el