Manapság rengeteg szó esik a terhesség alatti testmozgás pozitív hatásairól. Egyetlen szakember sem beszélné le róla a kismamákat, ugyanakkor rengeteg tévhit kering a témával kapcsolatban. Nézzük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket, és hogy mire érdemes ilyenkor fokozottan odafigyelni.
A gyakori edzés valóban elvonja a babától a szükséges tápanyagokat?
A feltételezés tökéletesen alaptalan. Általánosan elmondható, hogy minden, ami jót tesz a mamának, az a babának is a hasznára válik. Aki a terhessége előtt is sportolt és aktuális egészségi állapota is lehetővé teszi ezt, véletlenül se hagyjon fel a megszokott mozgásformákkal, a kényszerpihenőnek – ha egyéb indoka nincs – semmi értelme. Azonban a túlzott megerőltetéssel, préseléssel, emeléssel járó mozgásformák nyilvánvalóan tiltólistára kerülnek, ahogyan az ún. kontakt sportok is szigorúan kerülendőek babával a pocakban!
Némely mozgásformák azonban kifejezetten ajánlottak a várandósság időszakában: az úszás vagy a kismamatorna például határozottan ilyenek. A kismamatornát vezető, többnyire gyógytornász szakember a várandós szervezet fiziológiai sajátosságainak figyelembevételével tervezi meg az egyes foglalkozásokat, a helyesen felépített órák pedig – egyéb pozitív hatásaik mellett – a vajúdásra és a szülésre is felkészítik a leendő édesanyát.
Aki nem sportolt a baba előtt, ne várandósan kezdje?
A válasz attól függ, mit értünk sportolás alatt: a rendszeres séta vagy az úszás nyilván bármikor elkezdhető, de a komolyabb mozgásformákkal való ismerkedést tényleg nem a pocakos hónapokban tanácsos elkezdeni.
Igaz, hogy a hasizmot nem szabad megdolgoztatni?
A fentebbi állítás igaz is, meg nem is: csak könnyű hasizomtornáról lehet szó ebben az időszakban, illetve aranyszabály, hogy a második trimesztertől kezdve tilos háton fekve végezni a gyakorlatokat, mert rontaná a méh, ezáltal pedig a baba oxigén- és tápanyagellátását.
A kismamák tényleg könnyebben sérülnek?
Ez sajnos így van. A várandósság alatt lazábbak az ízületek, ami a terhességgel járó hormonális változásokból adódik.
Mondhatjuk-e, hogy bizonyos sportok veszélyesek a terhesség alatt?
Ugyancsak igaz az állítás: az ütközésekkel járó, ún. kontakt sportok, vagy azok a mozgásformák, ahol komoly szerep jut az egyensúlyozásnak, valóban veszélyesek, ezért szigorúan kerülendőek a babavárás alatt!
A következőket mindig tartsd be:
- Tilos a kimerültségig folytatni a gyakorlatokat, ha ugyanis a szervezetben átmeneti oxigénhiányos állapot lép fel, akkor a baba is „fuldoklik”, ő sem kap elegendő mennyiségű oxigént.
- Tartózkodj az olyan mozgásformáktól, ahol a résztvevők között közvetlen fizikai kontaktus van (pl. csapatjátékok).
- A terhesség második és harmadik trimeszterében hagyd ki azokat a gyakorlatokat, amelyeket háton fekve, lapos talajon kell végezni, mert ebben a testhelyzetben romlik a méh vérellátása.
- A könnyű – sohasem hanyatt fekve végzett (!) – hasizomtornát mindig az edzés végére időzítsd. A hasizmoknak kiemelt szerep jut a gerinc stabilan tartásában, ám ha korán elfáradnak, hiányt szenved ez a funkciójuk, és nagymértékben megnő a sérülés veszélye.
- Mindvégig ügyelj a helyes testtartásra, különösen a has- és farizomgyakorlatok során (az ún. lumbális, deréktájéki szakasz terhesség alatt különsen érzékeny, túlterhelését, sérülését mindenképp kerülni kell).
Figyeld a tested, jelzi, ha baj van! Azonnal konzultálj orvosoddal, ha a következő tünetek valamelyikét tapasztalod magadon:
• Vérzés, fájdalom, szédülés, émelygés
• Alhasi görcsök
• Folyadék távozik a hüvelyből
• Fájdalom, duzzanat a lábszáron
• Erős fejfájás; légszomj, mellkasi fájdalom
• Gyengeség, izomgyengeség
• Kevesebbet mozog a baba
További információ: https://www.babasmamas.hu/terheshet.php
Manapság rengeteg szó esik a terhesség alatti testmozgás pozitív hatásairól. Egyetlen szakember sem beszélné le róla a kismamákat, ugyanakkor rengeteg tévhit kering a témával kapcsolatban. Nézzük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket, és hogy mire érdemes ilyenkor fokozottan odafigyelni.