Táplálkozás

Kell-e félnünk a húsoktól?

Vihart kavart az Egészségügyi Világszervezet bejelentése, amelyben a vörös húsokat a valószínűleg rákkeltő, a feldolgozott hústermékeket pedig a bizonyítottan rákkeltő kategóriába sorolta be. Mit jelent mindez, és jobban járunk-e, ha holnaptól vegetáriánusok leszünk?

Elkerülhetőek a visszér szövődményei

Nyáron nagyobb gondot fordítanak a betegek a visszeres panaszok kezelésére, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a visszeresség a hideg évszakban sem múlik el, ezért a tüneteket télen is kezelni kell.

Ami minden második embert érint

Egyre gyakrabban használt kifejezés és bárkit érinthet, de még mindig sokan összekeverik az inzulinrezisztenciát a cukorbetegséggel. Bár itt is anyagcserezavarról van szó, de a tünetek alapján kevesen fordulnak orvoshoz. A lehetséges következményekről és a megelőzésről Dr. Breyer Helga belgyógyász szakorvossal, a Mens Mentis Egészségcentrum társalapítójával beszélgettünk.

Immunerősítő tippek az őszi szünetre

Idén az október 23-i hétvégével kiegészülve tíz napos az őszi szünet, ez a kiadós pihenő pedig jó alkalom arra, hogy feltöltsük a család energia- és vitaminraktárait. A dietetikus szerint az őszi szünetben legjobban egy játékos vitaminkúrával készíthetjük fel a gyerekek immunrendszerét az őszi betegségek megelőzésére.

Ősszel könnyebben megy a fogyókúra

Sokan nem is gondolnák, hogy az év második legerősebb fogyókúra szezonja ilyenkor, ősz elején kezdődik. Pedig ha megfogadjuk a szakértő tanácsát, nemcsak karcsúbbak lehetünk a következő nyári szezonra, de az eredmény is sokkal tartósabb lehet.

Az élesztő pozitív hatása

A jó háziasszonyok konyhájában mindig megtalálható a friss élesztő, hiszen ki tudja, mikor kell kuglófot, buktát vagy pogácsát sütni. Viszont azoknak is érdemes élesztőt tartani otthon, akik egyáltalán nem konyhatündérek.

Segíti a tanulást az áfonyalé

A gyümölcslében lévő flavonoidok javítják az agyi vérkeringést, így akár a leckeírásban is segítenek – állítják a szakemberek.

A tojás hatása

A tojás évezredek óta tölt be fontos szerepet az emberiség étrendjében. A múlt század végén összefüggésbe hozták több betegséggel, így például az érelmeszesedéssel is, ezért sokan kerülni kezdték. A legújabb eredmények kapcsán azonban érdemes átgondolni a korábbi feltételezéseket, és rehabilitálni a tojást.

Egy nap az állatokért és a természetért

Magyarországon házi kedvencekből sokkal többet szaporítanak a meggondolatlan emberek, mint amennyire a felelős állattartó lakosság igényt tart. A gazdasági és élelmezési célú állatokat is sok esetben kizsákmányolja az ember. Évente több tízezer kísérleti célú állat pusztul el az emberek jólétéért. Október 4-én, az Állatok Világnapján beszélnünk kell arról, hogy a természet és a környezet élővilágát a csúcsragadozó ember legtöbbször egyoldalúan zsákmányolja ki.

Tévhitek a fagyasztott zöldségekről

Napjainkban az egészséges életmód divattá vált. Kis túlzással bármerre járunk, az egészséges táplálkozást és életmódot megcélzó termékekbe botlunk. Ami a magyar emberek egészségi állapotát tekintve örömteli tendencia. Ugyanakkor nagyon sok tévhit és helytelen információ is kering a köztudatban, ami nagyon megnehezíti a téma iránt érdeklődők helyzetét.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!