Kutatás

Abortusztabletta: akinek van pénze, hozzáférhet

A magyarországi felnőttek többsége nem támogatja az abortuszszabályozás szigorítását, és többen engedélyeznék a gyógyszeres abortuszt, mint ahányan betiltanák az abortusztablettát.

Új gyógyszer az immunrendszer erősítésére

Tudósok kifejlesztettek egy olyan gyógyszert, amely villámsebességgel „turbózza fel” az immunrendszert, hogy az megküzdhessen az influenzához hasonló vírusokkal. A szerrel a fehérvérsejtek egy bizonyos típusának, az úgynevezett természetes ölősejteknek (NK-sejtek) a hatékonyságát képesek növelni.

Hagyományos vagy alternatív orvoslás – melyiket válasszuk?

Elsősorban a fiatalabbak, a krónikus betegségekben nem szenvedők gondolják úgy, hogy hatékonyabbak, és mellékhatás szempontjából biztonságosabbak a gyógynövényalapú készítmények – derült ki a WEBBeteg.hu egészségportál és a Szinapszis Kft. által készített legújabb felmérésből.

Magyar kutatók fékezhetik meg a gesztenyefák pusztulását

Évtizedek óta pusztítja a gesztenyéseket a Kínából származó Cryphonectria parasitica, ismertebb nevén a kéregrák. A gomba megjelenése óta több mint 1000 hektárnyi faállomány tűnt el hazánkból, lehetetlenné téve ezzel az igen kiváló beltartalmi értékekkel bíró magyar gesztenye ipari méretű termesztését.

Gyakoribbak lesznek a jövőben a szélsőséges hőhullámok

Hét éven belül világszerte a mostani kétszeresére, 2040-re pedig a négyszeresére nő a nyári extrém hőhullámok száma a Potsdami Klímakutató Intézet (PIK) kutatói szerint. A Dim Coumou vezette kutatócsoport vizsgálatában olyan, többek közt a 2003-as európai és a 2012-es egyesült államokbeli rendkívüli (3 szigmás) hőhullámhoz hasonló időjárási jelenségekre összpontosított, amelyekben a nyári hónapok során a hőmérséklet-változás jelentősen meghaladja az adott régióra jellemző értékeket.

A rákhoz vezető génmutációk okait tárták fel

A daganatok nagy többségének kialakulásához vezető 21 fontosabb génmutáció okait térképezték fel egy nemzetközi kutatócsoport tagjai, akik szerint a Nature tudományos magazinban megjelent tanulmányuk valódi mérföldkövet jelent a rákkutatásban.

Mítoszok a vízivásról

A palackos víz jobb, mint a csapvíz? Vagy netán vitaminokkal dúsított, szénsavas vizet kellene inni? Honnan tudjuk, hogy elegendő vizet iszunk-e? Szakértők szerint már ennek megállapítása sem egyszerű feladat. Az, hogy éppen nem vagyunk szomjasak, még nem biztos, hogy azt jelenti, hogy a folyadékbevitelünk rendben van – lehet, hogy csak jelenleg nincs szükségünk több folyadékra.

Orvosi módszerek: nem mindig jobb az újabb

Miután a Mayo Klinika kutatói egy évtizednyi szakcikket áttekintettek, megállapították: mindegyik orvosi szakterületen gyakori, hogy a jelenlegi gyakorlat rosszabb, mint a korábban ajánlott. A bevett módszereket vizsgáló tanulmányok 40 százaléka, míg az új eljárásokat vizsgálók 17 százaléka találta haszontalannak a vizsgált módszert. Melyek ezek a haszontalan, vagy egyenesen ártalmas orvosi eljárások?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!