Időskori betegségek

A koleszterincsökkentő gyógyszerek javítják az agyműködést

A koleszterincsökkentő gyógyszerek csaknem harmadával mérséklik az emlékezetromlás és a demencia kockázatát - mutatta ki egy több tanulmány adatait elemző, nagyszabású vizsgálat. A sztatinok, vagyis a „rossz” koleszterin szintjét csökkentő gyógyszerek egy éven túli szedése megóvhatja az agyat az Alzheimer-kórtól és a demencia egyéb formáitól - derült ki a 16 tanulmány elemzéséből.

Édesanyánk génjei határozhatják meg, milyen gyorsan öregszünk

Bár megfelelő étkezéssel, elegendő alvással és rendszeres testmozgással formában tarthatjuk a testünket, a legújabb kutatási eredmények szerint az édesanyáktól származó, mutálódott gének segíthetnek csak igazán az öregedési folyamatok előrejelzésében.

Mikortól számítunk öregnek?

Ki az idős? Az, aki eléri a 65 éves kort? Esetleg a nyugdíjazás az idős kor határa? Vagy a nagyszülővé válás?

Több az Alzheimer-kóros ott, ahol jobb a higiénia

A modern városi életmód és a fejlett higiénia is meghúzódhat az Alzheimer-kórnak az ipari országokban tapasztalt terjedése mögött - derült ki egy frissen közölt brit tanulmányból. A Cambridge-i Egyetem kutatócsoportja 192 ország Alzheimer-kórra vonatkozó adatait vetette össze, és azt fedezte fel, hogy ahol jobbak a higiéniás körülmények és ennek köszönhetően számos más betegség ritkábban fordul elő, ott több az Alzheimer-kóros beteg.

Az időskori memóriaromlás visszafordítható?

Az idősödő agyban gyengébbek a kapcsolatok az idegsejtek hálózatában és kevésbé erőteljes a neuronok kisülése, ám meglepő módon a folyamat megfordítható – állapították meg amerikai kutatók.

A túlzott vasbevitel növelheti az Alzheimer-kór kockázatát

Amerikai kutatók szerint a túl sok vörös hús fogyasztása fokozhatja az Alzheimer-kór kockázatát, mivel növeli a vas mennyiségét az agyban. Alzheimer-kóros betegek agyáról készült felvételeken vas felhalmozódását fedezték fel olyan területeken, amelyek általában a betegség korai stádiumában károsodnak.

A visszeresség a fiatalokat is érintheti

Szeretnénk azt gondolni, hogy amíg az ember fiatal, esetleg még a 30-at sem érte el, addig nem kell különösebben foglalkoznia a testével. Ám dr. Sepa György főorvos, a Trombózisközpont érsebésze elmondta, hogy a visszér bizony nem csak az idősek problémája, hiszen sajnos egyre többen szenvednek tőle a húszas, harmincas korosztályból is. A szakértőt arról kérdeztük, hogy mi lehet ennek az oka.

Az időskori vérszegénység kezelése javítja az életminőséget

Az idő sajnos nyomot hagy az emberen: nemcsak a ráncok jelennek meg, hanem a szervezet minden része elhasználódik, elkopik. Nincs ez másként a vérképző szervvel sem – a csontvelő sem kerülheti el az idő vasfogát. Ennek hatásaként időskorban a fáradékonyság mellett előfordulhat szédülés, szívelégtelenség vagy légszomj is.

Egyre fittebbek a százéves németek

Egyszerre több krónikus betegségben is szenvednek, de elégedettebbek, testileg és szellemileg frissebbek és önállóbak a száz éven felüli németek, mint a kétezres évek elején voltak - derül ki egy felmérésből.

Az életkor emelkedésével nő a trombózis kialakulásának esélye

A trombózis egy igen alattomos betegség, ami, ha egyszer már kialakult, sajnos nagy eséllyel kiújulhat. Ráadásul a kor előrehaladtával nő a trombózis kialakulásának az esélye. Szerencsére az orvostudomány nagy hangsúlyt fektet ennek az állapotnak a megismerésére és a probléma kivédésére, ahogyan azt Blaskó György professzortól, a Trombózisközpont szakmai vezetőjétől és véralvadás-specialistájától megtudhatjuk.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!