Agykutatás

Lenyűgöző dolog derült ki az agyműködésről

May-Brit és Edvard Moser Nobel-díjas norvég tudósok kollégáikkal olyan, eddig ismeretlen sejtekre bukkantak patkányoknál, amelyek a sebességet érzékeltetik. Minél gyorsabban mozogtak az állatok, annál magasabb frekvencián továbbították a sejtek a jeleket.

Jobban működik a nők agya, mint a férfiaké

Az ELTE Matematikai Intézetének PIT Bioinformatikai Csoportja közel száz alany agyi kapcsolatait leíró agygráfját vizsgálta: a kutatások szerint a nők agyának összeköttetetései sok szempontból „gazdagabbak", illetve „jobbak", mint a férfiak esetében.

Így működhet a gondolatátvitel?

Csótány mozgását szabályozta saját agyhullámaival egy fiatal kínai PhD-hallgató. A fölfedezéssel díjat is nyert – egyesek szerint azonban annyira mégsem nagy horderejű az eredmény.

Átok lehet a túlzott kreativitás?

Legalább részben közös genetikai gyökerei lehetnek a kreativitásnak és a mentális betegségeknek, többek között a skizofréniának és a bipoláris zavarnak - állapította meg egy izlandi kutatás.

Ezt biztos nem tudta gyermekéről

Negyven négy és nyolc év közötti gyermek álmát gyűjtötték hat héten keresztül a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatói az Eötvös Loránd Tudományegyetem most végzett hallgatójával együttműködve.

Károsítják az agyat a videójátékok?

A videojátékok agyra gyakorolt hatásait kutatva kanadai kutatók felfedezték, hogy a játékosok a képernyőn navigálva az agy törzsdúcaiban található szürkeállomány egyik alkotórészére támaszkodnak, ami a szürkeállomány csökkenését idézheti elő.

Szaga van a boldogságnak?

Egy nemzetközi egyetemi kutatás során derült ki, hogy boldogság esetén izzadtságunk olyan szagokat áraszt, amellyel tudat alatt mások érzékelhetik, hogy remek a hangulatunk.

Amit eddig nem tudtunk a női agyról

Beszélgetések és viták tapasztalatai alapján valószínűleg a férfiak is beismerik: a nők jobban emlékeznek minden olyan pillanatra, amelyek érzelmeket váltottak ki belőlük, legyen az pozitív vagy negatív.

Ezért veszélyes, ha nem alszunk eleget

Élet és halál kérdése lehet a műtőben, a harctéren vagy egy rendőrségi akció során a váratlan körülményekre való helyes reagálás, a döntéshozatalt azonban jelentős mértékben megnehezíti a kialvatlanság, a krónikus alváshiány – ezt laboratóriumi vizsgálatokkal is igazolták amerikai pszichológusok, akik eredményeiket a Sleep szakfolyóirat májusi számában tették közzé.

Új felfedezés: segítség a függőségek kezelésében

Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Biokémiai Tanszékének kutatói a világon elsőként juttattak gyógyszert úgy egy élő állatba, hogy az egyetlenegy sejtben vagy a sejt egy meghatározott részében fejtette ki hatását.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!