Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Jaj, bepisilek!

Módosítva: 10/29/2011 Szerző: Szimpatika 1 perc
Az arra alkatilag hajlamosoknál gyakorta észlelhető az akaratlan vizeletvesztés egy-egy váratlan „stresszhelyzetben”, mint például a köhögés, tüsszentés, lépcsőjárás, nagyobb súly megemelése, vagy épp egy jóízű nevetéskor. Ilyenkor érezhető a „jaj, bepisiltem” kellemetlen tünete. Ha ezt rendszeresen tapasztalja, forduljon szakemberhez.

Nem csak stressz hatására fellépő vizeletcseppenés ismert. A tünetek jellege alapján, aszerint, hogy a vizelet ürítése milyen körülmények között, milyen tünetek kíséretében következik be, 1976-ban határozták meg az inkontinencia alaptípusait, a stressz-, a sürgősségi vagy késztetéses, túlfolyásos vagy reflexinkontinenciát.

A sürgősségi inkontinencia esetében az érintettek időnként azt érzik, hogy sürgősen WC-re kellene menniük, és bár mindent megpróbálnak, hogy a vizeletet visszatartsák, ez többnyire nem sikerül.

 

De akkor is érdemes szakembert felkeresni, ha valaki túl gyakorta érez vizelési ingert, ha éjszaka többször ébred hasonlóra. Sajnos a szemérem gyakorta gátja, hogy a nők bevallják orvosuknak az ilyen jellegű gondjaikat. Holott minél hamarabb fordulnak szakemberhez, annál biztosabban elkerülhetik az ezzel együtt jelentkező szexuális, pszichikai problémákat.

Ma Magyarországon a nők 20-25 százalékát tekinthető  potenciálisan veszélyeztetettnek. Az idősebb férfiak körében is ismert a prosztatamegnagyobbodás okozta kór. Visszavezethető a baj a korral kialakuló hormonális változásokra. A menopausa idején erősen csökken az ösztrogénszint, ami befolyásolja a hüvely és a húgycső rugalmasságát is. Felelős lehet még a túl nagy súly, a dohányzás, az időskori cukorbetegség, a krónikussá vált köhögés. Fájdalommentes vizsgálatokkal azonnali diagnózis állítható fel. A diagnózis és a kezelési mód megállapításához elsősorban a panaszok jellegét, erősségét, gyakoriságát veszik figyelembe.. Ehhez járul az urológiai és nőgyógyászati vizsgálat, esetenként az ultrahang.

Segítség lehet a gáti torna vagy az elektrostimuláció. Vannak hüvelykúpok, golyók, valamint a központi idegrendszerre vagy a hólyagfal receptoraira ható, ingert csökkentő nyugtatók.

Ha nincs gyógyszeres megoldás, ma már többféle műtéti beavatkozás ismert a hüvelyplasztikától a kisebb hasi műtétekig.