Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Lekvárfőzés- nem csak nagymamáknak

Módosítva: 8/11/2010 Szerző: Györösi Zsófia 3 perc
Habár az idei időjárás miatt gyenge a gyümölcstermés, mégis megéri elraktározni télre egy-egy üveg nyarat, lekvár formájában. Ha már lekvárt készítünk házilag, akkor törekedjünk arra, hogy minél természetesebb legyen, ne tartalmazzon mesterséges adalékokat és tartósítószert.

Befőzéskor törekedjünk arra, hogy ne használjunk tartósítószereket, inkább hagyatkozzunk dédanyáink bevált receptjeire, akik ugyanolyan jó, ha nem finomabb lekvárokat tudtak készíteni, adalékanyagok nélkül. A tartósítás egyik fontos lépése például, hogy kiválogatjuk az üvegeket és a fedőket, amiket aztán nem csak elmosogatunk, hanem forrásban lévő vízben legalább 15 percig forraljuk, hogy teljesen fertőtlenítve legyenek.

A cukrot, illetve a mézet még az elején kell hozzáadni a jól megmosott gyümölcsökhöz. Fő a türelem! Minél tovább főzzük a lekvárt, annál sűrűbb és tartósabb lesz. Fontos, hogy ne feledjük el főzés közben folyton kevergetni kell a rotyogó gyümölcspépet. Utolsó lépésként jöhet a dunsztolás.

Miután üvegekbe töltöttük a lekvárunkat, jól bugyoláljuk be újságpapírba, takarjuk be pokróccal, és tegyük az ágyneműtartóba, vagy párnák közé. Pár nap alatt kihűl a lekvár, amit utána száraz, fénymentes helyen érdemes tárolni. Ha mégis szeretnénk feltétlenül tartósítani, akkor egy késhegynyi szalicilt tehetünk a lekvár tetejére, mielőtt lezárjuk. Aki valóban természetességre vágyik, az használhat cukor helyett mézet is. A méznek van saját aromája, amitől még finomabb lesz a lekvár. Nem is beszélve arról, hogy a finomított cukorban nincs semmi élő, és sokkal többet kell használni belőle.

A cukorbetegeknek sem kell lemondaniuk a házi lekvár élvezetéről, ugyanis vannak gyümölcsök, amelyekből lehet lekvárt készíteni cukor hozzáadása nélkül. Ilyen például a szilva, cseresznye vagy a szőlő. A szilvát például egy tepsiben vagy lábosban alacsony lángon, lefedve kell sütni. Általában annyi órára kell betenni, ahány kiló gyümölcsöt használunk hozzá. De szoktak diabetikus lekvárt készíteni házilag, édesítőszer hozzáadásával is.

Néhány különleges lekvár:

Mézes kajszibaracklekvár citromfűvel


Hozzávalók: 10 kg kajszi barack, 1,3 kg akácméz, 1 nagy csokor citromfű

A kajszit megmossuk, egy nagy tálban leforrázuk, kicsit állni hagyjuk, majd amikor már könnyen lehúzható a héja, megpucoljuk. Miután héját és a magját eltávolítottuk, minél kevesebb lével tegyük egy nagy fazékba. Vágjuk apróra a frissen szedett, szép csokor citromfűvet, s adjuk a kajszihoz. Kis lángon főzzük puhára a lekvárt, rostjaira kell szétesnie. Adjuk hozzá a mézet, forraljuk át vele, majd töltsük előmelegített üvegekbe, s szárazdunsztban hagyjuk kihülni.

Körtelekvár

Hozzávalók: 3kg körte, 1-2 citrom, fehérbor, 1 kg nádcukor vagy méz, szegfűszeg, fehérbors

A jó érett, lédús körtéket hámozzuk meg, magozzuk ki és szeleteljük fel, rakjuk hideg, citromos vízbe, majd kb. fél üveg fehérborban a filterbe rakott fűszerekkel (egy kevés szegfűszeggel és fehérborssal) együtt főzzük puhára, közben a gyümölcsdarabokat próbáljuk szétkeverni. Mikor a körte már puha, vegyük ki a fűszereket, és a gyümölcsöt szűrőn áttörve, vagy burgonyanyomó segítségével pépesítsük. Ha édesíteni szeretnénk, ízlés szerint tegyünk hozzá cukrot vagy mézet (három kiló körtéhez kb. egy kiló cukor ideális), reszeljük bele egy citrom héját (hozzáadhatjuk a citrom levét is) és folyamatosan kevergetve főzzük sűrű péppé. Ha még különlegesebb ízre vágyunk, birsalmát is tehetünk hozzá.

Hecsedlilekvár /csipkebogyó/

Hozzávalók: 1 kg hecsedli, 700g méz

Bodzlekvár az infulenzás időszakra

A bodzabogyó finom és még gyógyhatása is van. A begyüjtött bodzát érdemes valamilyen más gyümölccsel keverni, szederrel vagy almával kombinálva kitünő lesz, sőt citrom hozzáadásával egy kis pikáns ízt kölcsönözhetünk nekik.

1kg bodza
3 savanyúbb alma lereszelve
2 citrom kis kockákra vágva
1/2 kg cukor vagy méz

Citromból érdemes biót vásárolni, hisz a héja is a lekvárba kerül, vagy legalább olyat, amin jelezték, hogy a héj nincs kezelve.

A bogyókat sok vízben többször megmossuk. Edénybe  téve  az almával és a citrommal  főzzük annyi vízben ami ellepi,  addig amíg passzírozható puha nem lesz.  Átpasszírozás után rakjuk hozzá a cukrot/mézet és gyors tűzön megfelelő sűrűre főzzük. Aztán a megszokott módon üvegekbe töltjük, és dunsztoljuk.

Ha szép üvegbe szeretné rakni a lekvárt, itt talál ötleteket a dekorálásra

Lekvár vagy dzsem?

Egyesek szerint a két fogalom szinonimája egymásnak, a dzsem csak a jam magyarítása révén keletkezett.  Mások a darabosságban látják a különbséget.

A Magyar Élelmiszerkönyv szerint: A "dzsem" cukor, pulp és/vagy egy- vagy többfajta gyümölcspüré és víz megfelelő kocsonyás állományú keveréke. A citrusdzsem előállítható egész, csíkozott és/vagy szeletelt gyümölcsből is. A könyv a lekvárról nem szól egy szót sem.