Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Égő, csípő érzés a hüvelyben: ezért gyakoribb nyáron

Módosítva: 5/6/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 3 perc Kérdezze meg kezelőorvosát!

Nagy melegben előszeretettel megy az ember vízpartra, legyen szó tóról, folyóról, épített strandról – ám még a tisztának tűnő víz is tartogathat kellemetlen meglepetéseket a gyanútlan fürdőzőknek. A nyaralás nőket érintő veszélyeiről kérdeztük Dr. Kocsis Éva szülész-nőgyógyászt.

Égő csípő érzés a hüvelyben kezelése otthon, strandolás után.

Milyen nőgyógyászati betegségek gyakoribbak nyáron?

Tipikus nőgyógyászati betegségek nyáron a hüvelyi fertőzések és a húgyúti fertőzések. Valószínűleg hüvelyi fertőzés lépett fel, amennyiben hüvelyi folyás színe, szaga és mennyisége megváltozik. Ez lehet bakteriális hüvelyfertőzés (bakteriális vaginózis), illetve gombás hüvelyfertőzés is. A bakteriális és gombás fertőzések eltérő kezelést igényelnek.

(A felfázás tüneteiről, illetve a hüvelyflóra helyreállításának lehetőségéről részletes anyagot is írtunk, amelyet a linkekre kattintva olvashat el.)

A húgyúti fertőzés leggyakoribb tüneteit azért itt is felsoroljuk:

  • Gyakori, sürgető vizelési inger (adott esetben a vizelési inger vizelés után is fennáll)
  • Égő, csípő érzés a húgycső és a hüvelybemenet körül (viszket a húgycső környéke)
  • Fájdalmas vizeletürítés
  • Véres vizelet

Ezen fertőzések kialakulását több tényező segítheti elő, úgymint a nem megfelelő intim higiénia, a nemi élet kapcsán gyakran váltott partner (szexuális úton terjedő kórokozók), a közös fürdő, főleg a melegvizes termálfürdő, a védekezőképességet csökkentő körülmények, mint például fogamzásgátló vagy antibiotikum szedése, vérszegénység, illetve cukorbetegség, az apró sérülések a nemi szerveken, és a zárt, műszálas, rosszul szellőző fehérneműk viselése.

Hogyan védekezzünk a felfázás és a húgyúti fertőzések ellen?

A felfázást és húgyúti fertőzéseket úgy előzhetjük meg, hogy idegen helyen kádfürdőzés helyett inkább zuhanyozunk, a saját törülközőnket használjuk, és odafigyelünk a megfelelő intim higiénénkre. Ezenkívül fontos a bő folyadékfogyasztás, a vizes fürdőruha szárazra cserélése úszás után, illetve a réteges öltözködés.

Fertőzés után sokan felteszik a kérdést: csíp a vizelet mit tegyek?

Csíp a vizeletem, mit tegyek?

Amikor már fennáll a baj, az emberben azonnal jönnek a kérdések. Csíp a vizeletem, mit tegyek? Hogyan lehetséges a hüvelyi viszketés kezelése? Kezelhető a hüvelyben érzett égő, csípő érzés otthon, házilag is?

Nos, ha kellő időben kezdjük meg a már kialakult fertőzés kezelését, akkor megelőzhetjük a súlyosabb szövődmények kialakulását. Ezért fontos, hogy a tünetek észlelése után minél előbb forduljunk orvoshoz. Amennyiben baktériumról van szó, a kezelőorvos által felírt antibiotikum szedése – amit kiegészíthetünk vörös- vagy tőzegáfonya kivonattal, Urogin-cseppekkel – segíti a gyors gyógyulást.
A bőséges folyadékfogyasztás elengedhetetlen, ugyanakkor a kávé, tea, alkohol és fűszeres ételek kerülése is fontos, mert ezek fokozhatják a panaszokat.

Azaz a legjobb, ha mihamarabb orvoshoz fordulunk. A fent említett módszerek mind segíthetnek, de az orvos által felírt kezelést nem helyettesíthetik, így inkább kiegészítő kezelésként alkalmazzuk őket.

Mire figyeljünk, ha gyakran fázunk fel?

Ha gyakran ismétlődik a felfázás, vagyis évente 3-4 alkalommal, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz, aki elvégezteti a vizelet vizsgálatát és a baktériumtenyésztését. Így megfelelő, célzott antibiotikus kezeléssel megelőzhetőek a súlyosabb következmények.

Milyen súlyosabb szövődményei lehetnek ezeknek a betegségeknek?

A hüvelyi folyás súlyosabb szövődménye lehet az úgynevezett felszálló fertőzés, kismedencei gyulladás, amikor a tartósabb panaszokat okozó fertőzés ráterjed a méhnyakra, a méhtestet körülvevő kötőszövetre vagy a petefészkekre. Ez erős alhasi fájdalommal, hőemelkedéssel vagy lázzal járhat.

A húgyúti fertőzés súlyosabb esetben a hólyaghuruton túl vesemedence-gyulladást is okozhat, ekkor deréktáji fájdalom és láz is kísérheti a betegséget.

Mire figyeljünk oda nyaraláskor, ha várandósak vagyunk?

  • A várandós kismamák mindenképpen kerüljék a has napoztatását, mert ez vérbőséget okoz, és fokozza a vetélés, koraszülés veszélyét.
    Fokozottan figyeljünk az intim higiéniára is, mert a terhességgel járó hormonváltozás hajlamot jelent a gombás fertőzésekre.
  • A terhesség első harmadában lehetőleg ne tegyünk hosszabb, fárasztó utazásokat. Ha autózunk, álljunk meg gyakrabban, és mozgassuk át magunkat.
  • Kerüljük a túl hideg vagy túl meleg vízben való úszást, az étkezésünk legyen rendszeres, ami mellé ajánlott a bő folyadékfogyasztás.
  • A második harmadban nyugodtan lehet utazgatni, viszont a harmadik harmadban már nem tanácsos megterhelő kalandokra vállalkozni.
  • Kismamának inkább a repülővel vagy autóval való utazás a kényelmes, az autóbuszos hosszú utazás nem javasolt.

Mire figyeljünk, ha kisgyerekkel megyünk nyaralni vízpartra, strandra?

A legkisebbeknek és a kisbabáknak nem javasolt sem az élővíz, sem a medence. A fertőzésveszély miatt lehetőleg ne engedjük őket olyan vízbe, amelyet felnőttek is használnak, mert a szervezetük kevésbé ellenálló még az olyan baktériumflórákkal szemben is, amelyek a felnőttekre nem veszélyesek. Ilyenkor a legjobb, ha saját medencéjükben pancsolnak, lehetőleg árnyékban.

Gyerekek esetében fokozottan ügyeljünk a higiéniára és a tisztaságra. Medencében vagy élővízben való fürdés után tanácsos zuhanyozni a gyerekkel, illetve figyeljünk arra, hogy ne maradjon rajtuk hosszabb ideig a vizes, átizzadt ruhanemű, mert könnyen megfázhatnak.

Cikkünk egy Kocsis Éva szülész-nőgyógyász orvossal készült interjú átdolgozott verziója.

Tekintse meg a Szimpatika húgyúti problémákra ajánlott készítményeit!