Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A felfázás tünetei, okai és kezelése

Módosítva: 3/19/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 3 perc VitáltippekŐszHúgyúti fertőzésfelfázáscickafarktőzegáfonyafertőzésbaktéruim

A felfázás tünetei rendkívül kellemetlenek tudnak lenni. Gyakori, sürgető vizelési inger, kellemetlen, csípő, égő vizelet, kismedencei fájdalom… De mi is ez a probléma, miért érinti gyakrabban a nőket, mint a férfiakat, és hogyan lehet kezelni?

Mi az a felfázás?

A felfázásnál a közhiedelemmel ellentétben nem arról van szó, hogy a hideg miatt megbetegednek a húgyutak. Bár igaz, hogy télen gyakoribb probléma, a problémát alapvetően nem a hideg okozza, hanem a húgycsőbe jutó baktériumok. Ezek a baktériumok aztán felfelé haladnak a húgycsőben, és megfertőzhetik a húgyutakat is. Az esetek nagy részében csak az alsó húgyutak, azaz a húgycső és a húgyhólyag érintettek, de a legsúlyosabb esetben a veséig is eljuthatnak a kórokozók, és ott okoznak gyulladást, ezt nevezzük vesemedence-gyulladásnak. A köznyelv mindezen problémákat együttesen felfázásnak nevezi. Az orvosi szaknyelv ezzel szemben a húgyúti fertőzés, hólyaghurut, vesemedence-gyulladás kifejezéseket használja.

Miért gyakoribb a nők körében?

A nők körében sokkal gyakoribb a felfázás, mint a férfiak körében. Ennek anatómiai okai vannak: a férfiak húgycsöve sokkal hosszabb, mint a nőké, így hosszabb utat kell megtenni a baktériumoknak, illetve az immunrendszernek több ideje van megállítani a kórokozókat. (A férfi felfázás témájában külön cikket is írtunk, amit a linkre kattintva olvashat.)

A felfázás tünetei

A felfázás tünetei az alábbiak:

  • Gyakori és/vagy sürgető vizelési inger
  • Éjszakai vizelés
  • Égető, szúró, fájdalmas vizelés
  • Fájdalom vagy nyomásérzés az alhas és kismedence táján
  • Bűzös vizelet
  • Homályos vizelet
  • Véres vizelet (hematuria)
  • Hőemelkedés vagy láz
  • Hányinger

A fenti tüneteket jelentős részben a bakteriális fertőzés kiváltotta gyulladás okozza. A gyulladt szövetek folyamatos fájdalmat és irritációt okozhatnak, ami nagyfokú kellemetlenséggel jár a beteg számára.

Mások a felfázás tünetei férfiaknál, mint a felfázás tünetei nőknél?

Alapvetően nem, bár az eltérő anatómiai sajátosságok miatt más-más szervek fájhatnak a gyulladás következtében.

Mi okozza a női felfázást?

A közvetlen ok az, hogy baktériumok jutnak a húgycsatornába. De mik azok a tényezők, ami miatt könnyen előfordulhat a megfertőződés? Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb rizikófaktorokat.

Örökletes háttér

A felfázásnál beszélhetünk örökletes háttérről, ugyanis a tapasztalatok alapján könnyebben előfordul a probléma azoknál, akiknél a szülő(k) is hajlamos(ak) felfázni.

Hideg időjárás

A hideg időjárás során nem is feltétlenül a hideg a kiváltó ok, hanem a réteges, rosszabbul szellőző ruházat. A nedves mikroklíma ugyanis megkönnyíti a bélrendszerben található baktériumoknak, hogy elszaporodjanak a gát tájékán, majd eljussanak a húgycső nyílásáig, és fertőzést okozzanak. Az átnedvesedett, lehűlt ruha szintén segíti a kórokozók elszaporodását, így növeli a felfázás esélyét.

Aktív nemi élet

Az aktív nemi élet szintén növeli a fertőzés kockázatát, főleg, ha védekezés nélkül történik.

Várandósság, szülés

A várandósság alatt, illetve a szülést követően nagyobb a felfázás kockázata.

Hormonális változások

A serdülőkorú lányoknál, illetve a menopauzán átmenő hölgyeknél a hormonális változásoknak köszönhetően nagyobb a fertőzés kockázata.

Egyéb urológiai problémák

A vizeletelfolyás zavarai ( vesekő, vesico-uretero-retinalis reflux, tumor), a veseelégtelenség és a korábbi felfázásos epizódok hajlamosítanak a felfázásra.

Kis mennyiségű vizeletképződés

A vizelet természetes módon átmossa, öblíti a húgyutakat. Ezért ha valakinek a szervezete az alacsony folyadékfogyasztás miatt vagy egyéb okból kifolyólag nem termel elegendő vizeletet, az könnyebben fog megfertőződni.

Csökkent immunfunkció

Az immunszupressziós kezelések, a krónikus betegségek és a stressz mind csökkentik az immunrendszer hatékonyságát, így könnyebben kialakul felfázás.

Fontos időben orvoshoz fordulni!

A kezeletlen felfázás súlyos szövődményekhez vezethet, így fontos mihamarabb orvoshoz fordulni. Például:

  • Tartós vesekárosodás,
  • Húgycsőszűkület (főleg férfiak esetén),
  • Gyakran ismétlődő felfázásos epizódok,
  • Állapotos nőknél a magzat veszélyeztetése, koraszülés, korai burokrepedés,
  • A legsúlyosabb esetben vérmérgezés (szepszis).

A felfázás kezelése

Figyeljünk oda a felfázásra!

A felfázás esetén forduljunk mihamarabb orvoshoz, hogy minél hamarabb megszabadulhassunk a kellemetlen tünetektől, illetve elkerülhessük a szövődményeket! Az orvos a panaszok felvétele után általában vizeletvizsgálatot rendel el, a pontos diagnózis felállításához ugyanis a legtöbb esetben ki kell tenyészteni a baktériumot a vizeletből. Így nemcsak a kórokozót lehet azonosítani, de fel lehet mérni az esetleges inzulinrezisztenciát is, illetve ki lehet választani az ideális antibiotikumot.

A felfázás gyógyszer segítségével hamar kikúrálható

A legtöbb esetben az antibiotikumkúra hatására néhány nap alatt elmúlhatnak a tünetek. Fontos azonban, hogy végig kell szedni az antibiotikumot, nem szabad abbahagyni a tünetek elmúltával, mert visszatérhet a fertőzés.

A gyógyszeres kezelés mellett igyekezzünk minél több folyadékot inni, illetve minél többet pihenni – adott esetben az ágynyugalom is javasolt lehet. A kellemetlen tünetek enyhítése érdekében érdemes laza, kényelmes ruházatot viselni, emellett szóba jöhetnek a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek is. Szintén javasolt a koffein és az alkohol kerülése, mert ezek az anyagok irritálhatják a gyulladt húgyutakat. A szexuális tevékenységet pedig ajánlatos néhány napig mellőzni, mert további irritációt okozhat, illetve akár a partnerünket is megfertőzhetjük.

Tippek felfázás ellen: így előzhetjük meg a húgyúti fertőzéseket

Bár a felfázásra hajlamosak tudják, hogy a legnagyobb óvatosság esetén is kialakulhatnak húgyúti fertőzések, az alábbi tanácsok betartásával csökkenthetjük a felfázás kockázatát:

  • Igyunk elegendő mennyiségű folyadékot!
  • Ne tartogassuk a vizeletet, mert felszaporodhatnak benne a baktériumok!
  • Éljünk egészségesen! (Sport, megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, egészséges táplálkozás, stresszkezelési módszerek)
  • Ha uszodába vagy szaunába járunk, soha ne maradjunk sokáig nedves fürdőruhában, hanem gyorsan törölközzünk meg!
  • Figyeljünk oda a megfelelő intimhigiéniára!
  • A szexuális aktusok során védekezzünk, főleg, ha több partnerünk van!
  • Fogyasszunk tőzegáfonya-tartalmú készítményeket és immunerősítőket (pl. C-vitamin)

Tekintse meg a Szimpatika immunerősítő készítményeit!