Fogyás biciklivel

2010. 09. 21.
Szerző: Szimpatika
Világszerte kétmilliárd kétkerekű fut az utakon. Magyarországon évente háromszázezer új példány talál gazdára. A kerékpározás kortól, nemtől függetlenül reneszánszát éli.
Képes fogyasztani, immunrendszerünk erősítésében oroszlánrészt vállalhat. Egyes kutatások szerint csökkentheti a nők körében a mellrák kockázatát is. A helytelen kerékpár vagy kellék választás azonban legalább ilyen méretű negatívumokkal is járhat.

De ne szaladjunk ennyire előre, kezdjük az elején!

Ahhoz, hogy mindenki számára egyértelművé váljon, miért tartják a kerékpárt a leghatékonyabb emberi erővel működtetett közlekedési eszköznek, elmentünk egy edzőterembe, ahol egy fitneszkerékpáron mutatjuk be, milyen hatással is bír fél órányi tekerés.

Ehhez egy személyi edző és egy fiatalember segítségét kértük. Az ő mellkasára erősítettünk egy speciális pulzusmérő készüléket, amely a kerékpározás során a szervezet működését regisztrálja.

Az adatokat a pulzusmérővel kapcsolatban lévő óra rögzíti. 23 perc elteltével egy számítógépes program értékeli ki.

Az eredményeket Dömötör Edit személyi edző értékelte ki:
„Szabolcs ma 23 percet kerékpározott, ezzel a 23 perccel 280 kcal-t égetett el. Az átlagos pulzusszáma pedig 138 volt. Hogyha ezt heti háromszor megismételné, akkor, mivel Ő nem túlsúlyos, ezzel a légzőrendszerének illetve a szív rendszerének a kapacitását tudná fejleszteni. Ezáltal sokkal jobban bírná a terheléseket. Az pedig aki egy kicsit túlsúlyos az nagyon sokat tudna vele fogyni."

Súlyfelesleggel bíró hölgyek, urak figyelem! Egy kevesebb mint fél órás kerékpározással elégetett 280 kalória egyenértékű 25dkg csirkehússal vagy néhány szelet húsvéti kaláccsal. Ez azonban nem véletlen. Hiszen biciklizés közben az emberi testben található közel 600 izom háromnegyede munkába van fogva.

Biztató kutatási eredményeket jelentetett meg a Német Rákkutatási Központ a rendszeres biciklizés és a mellrák kialakulásának összefüggéseiről.

Dr. Jenny Chang-Claude a Német Rákkutatási Központ osztályvezető orvosa elmondta:

„360 mellrákos és 886 egészséges nő vett részt a felmérésben, őket hasonlítottuk össze egymással. Azoknál a nőknél akik sportolnak, ám ezt nem viszik túlzásba egyértelműen kisebb esély mutatkozik a mellrákra azokkal szemben, akik testileg kevésbé aktívak."

A vizsgálat szerint a mérsékelt fizikai tevékenységek erősítik az immunrendszert, ezzel csökkentvén a mellrák kialakulásának kockázatát. Ugyancsak nyugati kutatók tanulmánya igazolja azt a korábbi feltételezést, hogy nagyobb figyelmet kell szentelni a kerékpár egyes kellékeinek kiválasztásakor.

A hegyi kerékpározás ugyanis gyengíti a férfiasságot. Az innsbrucki megyei kórház szakértői 75 férfit vizsgáltak meg. A biciklizők 88 százalékánál prosztata problémák mutatkoztak. Míg a kerékpármentes életmódot folytatóknál csupán 26 százalékos volt az elváltozások aránya.

A hegyi kerékpározás a heréket is károsíthatja.

Dr. Simon Zsolt urológus:

„Ütődések következtében hegesedések alakulhatnak ki, ezek mindig egy kis környezeti bevérzéssel is járnak, emiatt rosszabb lesz a keringés. Így kevesebb a vérellátása a heréknek, és emiatt rosszabb lesz a spermiumoknak a képzése, vagy több sérült spermium kerül ki."

Hogy a biciklizés okozta prosztata megbetegedések és a potenciazavarok minimálisra csökkenjenek, az optimális ülés választásra ma már a legtöbb gyártó odafigyel.

Szinkron Kökényi Zsolt kerékpárszerelő mesélt a túranyeregről: „Van egy abszolút túranyereg, megtöltötték nagyon vastagon gélbetéttel, épp azért, hogy a hosszú távú túrázásnál is kényelmes felfekvő és üléspozíciót biztosítson."

„A következő egy sportnyereg, aminél úgy oldották meg a prosztatakímélést, hogy középen kivágták a nyerget, és ezáltal tehermentesítették azt a részt, amelyik a legnagyobb terhelést kapja sport közben."

A versenybicikli és a mountain bike kereszteződéséből új konstrukció született. Ez a treking kerékpár.
Pócsföldi Ottó kerékpáredző értékelte az új kerékpárt. „Örökölte a versenybicikli nagyobb kerekeit, és örökölte a mountain bike-nak az áttétel-variációit, amivel az átlagember számára egy kényelmesebb pozíciót nyújt, nem görnyed rá a kerékpárra, nem akarja letolni és nem rázza szét a terepviszonyok között. Egy nagyon kényelmes, komfortos kerékpár a treking."

A biciklizés pozitív hatásait természetesen senki sem vitatja, e sportág szerelmeseinek azonban nagyobb figyelmet kellene szentelniük arra, hogy szabadidejüket milyen kétkerekűn, és legfőképpen hol töltik el.

Forrás: Freepress.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!