Kozmetikumaink „rejtélyes” összetevői

2013. 07. 23.
Szerző: Szimpatika
A kozmetikai termékek összetevői közt sok rövidítés, illetve idegen nyelvű, vagy csak a kémiában jártas egyének számára felismerhető név szerepel. Kozmetikus szakértőnket a gyakran előforduló összetevők beazonosítására kértük.

A lista olyan hosszú, hogy lehetetlen volna egy írásba sűríteni az összes alkotóelem bemutatását, ezért kiválasztottunk három összetevőt. A hatóanyagok ismertetésében Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikusa volt segítségünkre.

Káros, vagy csak nem ismerjük?

„Az egyénre szabott kozmetikumok híve vagyok, ezért fontos, hogy minden összetevő hatását pontosan ismerjem, így tudom elkészíteni az adott bőrtípusnak leginkább megfelelő készítményeket. Tapasztalatom szerint sok tévhit kering a köztudatban, emiatt fordulhat elő, hogy alaptalan félelmek miatt mondunk le egy-egy valóban hatásos kezelésről vagy termékről. Emellett persze vannak olyan hatóanyagok is, melyeket egyértelműen kerülni kell. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük inkább szakember segítségét” – magyarázza Krisztina.

PEG

A polietilén-glikol egy olyan adalékanyag, amelynek több alszármazéka van, ezeket számokkal jelölik. Felhasználása megosztja a közvéleményt, bőrre gyakorolt hatása miatt gyakran kerül viták középpontjába. Konkrét mérgező hatása ugyan nincs, de úgy tartják, hogy a kőolajból szintetizált vegyületek nem tesznek jót a bőrnek. Ez azonban nem minden esetben igaz, a PEG-ek egy részét ugyanis természetes olajokból – például mandula-, ligetszépe- vagy kókuszolaj – készítik.

Hatása:

– A kozmetikumokban található PEG-ek a bőrt áteresztővé teszik, így könnyebben bejutnak a hasznos – és az esetleges káros anyagok is.

– Sűrítő, állományjavító, nedvességmegtartó, így megakadályozza, hogy a kozmetikum a tégelyből elpárologjon vagy kiszáradjon.

Paraffinum liquidum

Sokan vitatják az ásványi olajokból készült termékek kozmetikai felhasználásának létjogosultságát. A paraffinum liquidum kőolajszármazék, pakurából nyerik. A kozmetikai ipar fontos alapanyaga, felhasználása sűrűségétől függ. Az alábbi táblázatban összegyűjtöttük a paraffin pozitív és negatív hatásait.

Nem szívódik fel, mert nem bőrrokon.

Ez a tulajdonsága kimondottan előnyére válik, ha naptejekbe kerül és biztosítja a vízlepergető hatást.

A bőrön vízzáró réteget képez.

Az előbbiekben említett naptejek mellett ezért hideg, szeles időben is jó hasznát vesszük, így ugyanis az időjárás viszontagságainak ellenálló krémet kaphatunk.

 

Elzárja a pórusokat, mitesszereket képez.

Sokan nem fordítanak kellő figyelmet az esti bőrápolásra. Ez a kellemetlen mellékhatás megelőzhető, ha lefekvés előtt alapos lemosást követően arctej és tonik használatával eltávolítjuk a szennyeződéseket, naptejet, védőkrémet, illetve a sminket.

Nem engedi lélegezni a bőrt.

Ezáltal csökkenti a láthatatlan vízleadást, késlelteti az öregedést.

Bőrgyulladást idézhet elő.

Egyéntől függően ez bármilyen összetevőnél előfordulhat, pl. a natúrkozmetikumokban található illóolajokra is jelentkezhet érzékenység.

Propylparaben

Kémiai vegyület, tartósítószer. Gomba- és vírusellenes hatása van, így meggátolja a penészedést is, valamint szavatosságot biztosít a terméknek.

Míg az előző két anyag megítélése lehet változó, a propylparabenek egy csoportja egyértelműen a káros összetevők közé sorolandó. A parabének a kozmetikumok egyik leggyakrabban allergiát és gyulladást okozó alkotóelemei. Az Európai Bizottság fogyasztóvédelemmel foglalkozó tudományos bizottsága 2010-ben hozta nyilvánosságra jelentését a parabének kockázatairól. Eszerint csak a hosszabb láncú szénvegyületek jelenthetnek veszélyt, mivel ösztrogénszerű viselkedésük következtében károsíthatják a hormonrendszert. Az etil-metilparabének viszont a megfelelő koncentrációban biztonsággal alkalmazhatók.


www.dermatica.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!