Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Ezek a kamillatea hatásai: miért érdemes fogyasztani?

Módosítva: 4/9/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 3 perc VitáltippekCsontjainkAlvásstresszoldásTeamenstruációmenopauzaKamilla

A kamillatea az egyik legnépszerűbb gyógynövényből készült tea, amelyet a népi gyógyászatban számos egészségügyi probléma kezelésére használnak, ezen felhasználási módok egy részét pedig tudományos vizsgálatok is alátámasztják. Jelen cikkben áttekintjük, mit érdemes tudni erről a növényről, mire használjuk, illetve milyen lehetséges mellékhatásai lehetnek.

Két csésze kamilla tea.

A kamilla egy régóta használt gyógynövény

A kamilla, orvosi székfű vagy német kamilla (Matricaria chamomilla) egy olyan gyógynövény, amelyet már az ókori görögök és rómaiak is ismertek és használtak. A fészkesvirágzatúak családjába tartozik, és Európában, valamint Nyugat-Ázsiában őshonos, de manapság már világszerte előfordul. A kamilla virága többféle hatóanyagot tartalmaz, amelyek közül a legfontosabbak az illóolajban található terpének (pl. bizabolol, kamazulén), illetve a gyulladáscsökkentő hatással is rendelkező flavonoidok (pl. apigenin).

Mi a kamillatea hatása?

Ha feltesszük a kérdést, hogy a kamillatea mire jó, akkor érdemes két részre szétszedni a témát:

  • Mik a kamillatea jótékony hatásai a népi gyógyászat képviselői szerint? Ez azt takarja, hogy mire használják hagyományosan ezt a gyógynövényt – ezen hatások jó részére azonban nincs tudományos bizonyíték, csak anekdotális.
  • Mik azok a hatások, amelyekre van tudományos bizonyíték?

Először áttekintjük a népi gyógyászatban számon tartott alkalmazási területeket, utána pedig szót ejtünk azokra a hatásokra, amelyeket kutatásokkal is alá lehet támasztani.

A kamillatea hatása a hagyományos népi gyógyászatban

 A népi gyógyászatban számos problémára használják a kamillateát, például:

  • Emésztési problémák (gyomorrontáspuffadásreflux, hányinger, hányás, hasmenés)
  • Gyulladásos bélbetegségek (IBS, colitis ulcerosa)
  • Ínygyulladás (gingivitis) és szájsebek
  • Megfázás, mellkasi hurut
  • Torokfájás
  • Alvászavarok / álmatlanság
  • Menstruációs zavarok / görcsök
  • Bőrproblémák (ekcéma, pikkelysömör, akne, kisebb égési sérülések, tályogok, fertőzések, sebek)
  • Reumás fájdalom / izomgörcsök
  • Aranyér
  • Asztma / hörghurut
  • Szemproblémák
  • Fogfájás
  • Vesepanaszok
  • Szénanátha / allergiás tünetek
A kamilla tea hatása segíthet az emésztőszervi panaszok enyhítésében.

Melyik hatásokra van tudományos bizonyíték?

Mielőtt kitérnénk azokra az alkalmazási területekre, amelyeket kutatásokkal is alátámasztottak, fontos megemlíteni, hogy sajnos nem áll még rendelkezésre elegendő kutatás, illetve ezek a kutatások nem elég részletesek. Sok kutatás például nem a kamillatea, hanem más kamillatartalmú termékek (pl. kapszulák) hatását vizsgálta, illetve sok esetben nem csak kamilla volt ezekben a termékekben, hanem más gyógynövények is. Ezért ezek a kutatási eredmények bár biztatóak, attól még messze vagyunk, hogy egyértelműen alá lehetne támasztani az alábbi gyógyhatásokat.

Alvás és relaxáció: A kamilla segít a megnyugvásban és alvásban. Ezt a hatását valószínűleg az apigenin nevű flavonoidnak köszönheti, amely az agy benzodiazepinreceptoraihoz köt be. A kívánt hatás eléréséhez általában több héten át kell fogyasztani a kamillateát.

Emésztőrendszeri tünetek: Van rá némi bizonyíték, hogy pozitív lehet a kamilla tea hatása az emésztésre, a virágban található gyulladáscsökkentő, illetve görcsoldó hatású vegyületek ugyanis enyhíthetik az emésztőrendszeri tüneteket.

Menstruációs görcsök: A kamillatea menstruáció során is segíthet, ugyanis görcsoldó hatásának köszönhetően enyhíti a menstruációs görcsöket.

Bőrproblémák: Van rá némi tudományos bizonyíték, hogy a kamilla gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságú komponenseinek köszönhetően hatásos lehet a dermatitisz, az ekcéma és további bőrproblémák kezelésében.

Vércukorszint-szabályozás: Egy kutatás azt találta, hogy a kamillatea rendszeres fogyasztása javította a vércukorszint-szabályozást és jobb lipidprofilhoz vezetett.

Szív- és érrendszeri előnyök: A kamillában található flavonoidok segíthetnek csökkenteni a „rossz” koleszterin (LDL) szintjét, ami hozzájárulhat a kardiovaszkuláris problémák megelőzéséhez.

Segíthet megelőzni a rákot: Egyes tanulmányok azt találták, hogy a kamillában is megtalálható apigenin segít bizonyos ráktípusok (emésztőrendszeri-, bőr-, prosztata-, méhdaganat) megelőzésében.

És vajon segíthet a magas vérnyomás kezelésében? Nos, az eddigi eredmények alapján a kamillatea vérnyomás-szabályozásra nem alkalmas, maximum minimális, közvetett hatásokról lehet szó.

Mik a kamillatea mellékhatásai?

Bár a kamillatea alapvetően biztonságos, bizonyos esetekben előfordulhatnak mellékhatások, főleg, ha sokat fogyasztunk belőle:

  • allergiás reakciók (tipikusan azoknál, akik allergiásak más fészkesvirágzatú növényekre, például parlagfűre)
  • álmosság, tompaság
  • hányás, hányinger

Emellett előfordulhatnak gyógyszerkölcsönhatások vérhigítókkal, ezért ha vérhígítót szed, inkább kerülje a kamillatea fogyasztását. A kamillatea terhesen vagy szoptatás alatt sem ajánlott, ugyanis nincs még rá elég tudományos bizonyíték arra, hogy semmilyen kockázattal nem jár.

Mikor ajánlott a kamillatea napi fogyasztása?

Hosszabban fennálló problémák esetén a kamillatea minden nap fogyasztható, így folyamatosan tudja enyhíteni a tüneteket. A fentiekben leírt hatások jelentős része csak akkor jelentkezik, ha hosszú távon fogyasztjuk. Bizonyos esetekben minden nap egy csésze kamillatea elég lehet, de előfordulhat, hogy két-három bögre teát is érdemes meginnunk.

A kamillatea készítése egyszerű: tegyünk egy teáskanálnyi száraz kamillavirágot egy csészébe vagy teatojásba, és öntsünk rá forró vizet, majd hagyjuk állni öt-tíz percet. A filteres kamillatea hatása teljesen ugyanaz, így teafiltert is használhatunk. Várjuk meg, hogy kihűljön a tea, majd ízlés szerint ízesítsük citromlével és mézzel vagy cukorral.

Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható gyógyteákat!