A gyomorrontás okai és kialakulása
A gyomorrontás nem betegség, hanem tünetek összessége, amely magában foglalhatja a puffadást, az émelygést, a böfögést, a hányingert, hányást is. Hátterében jellemzően az áll, hogy a gyomorsav kapcsolatba kerül az emésztőrendszer nyálkahártyájával, amely rendkívül érzékeny. Ha megbomlik az egyensúlya, irritációt és gyulladást válthat ki. A jelenséget az esetek többségében az evés, ivás, esetleg fertőzés váltja ki.
A gyomorrontást el kell különíteni a gyomorégéstől (refluxtól), ugyanis ez utóbbi főleg közvetlenül evés után jelentkezik és tipikusan a mellkasban, a nyelőcsőben okoz kellemetlen érzést. Ugyanakkor jónéhány tünet közös, mint például a hányinger, böfögés, puffadás.
A gyomorrontás leggyakoribb okai
A gyomorrontás tünetei
Hogyan lehet diagnosztizálni?
A gyomorrontás a fenti tünetek alapján könnyen azonosítható. A legtöbb esetben nem is kell vele orvoshoz fordulni. Vannak azonban esetek, amikor indokolt az orvosi kivizsgálás. Ha például túl gyakran jelentkezik a gyomorrontás, az akár a gyomorrák egyik jele is lehet. Ugyanez igaz akkor, ha nem akarnak múlni a tünetek. Ha tehát két hétnél hosszabb ideig tartanak a panaszok, illetve étvágytalanságot, fogyást, véres székletet, izzadást, mellkasi, nyaki fájdalmat tapasztalunk, esetleg besárgulunk, mihamarabb forduljunk orvoshoz!
Ha orvoshoz fordulunk, ebben az esetben a kivizsgálás első lépése a panaszok kikérdezése és a tapintásos vizsgálat. Szükség lehet még vérvizsgálatra, endoszkópos vizsgálatra, ultrahangra, ritka esetben CT-re is. Bizonyos esetekben az orvosnak érdemes utánajárni, nem Helicobacter pylori fertőzés okozza-e a tüneteket. De van, hogy a májfunkciókat is ellenőrizni kell, ugyanis ezek károsodása is okozhatja a problémát.
A kezelés természetesen a pontos ok ismeretében dől el, van, akinél csupán az életmódon kell változtatni, van, ahol a gyógyszeres kezelés segíthet, és ahol kiderül, hogy lelki okok állnak a háttérben, akár a stresszkezelés, pszichológiai gondozás hatására is megszűnhetnek a panaszok.
A gyomorrontás kezelése: mik a teendők gyomorrontás ellen?
Az egyszerűen, magától múló gyomorrontás nem igényel orvosi kezelést. Ilyenkor a gyomorrontás diéta segítségével otthon is kikúrálható. Néhány napig tehát fogyasszunk zsírban szegény, fűszermentes, szénhidrátokban gazdag ételeket! Ilyen a főtt krumpli, a pirítós, a háztartási keksz, reszelt alma, banán és a főtt rizs. Fehérjeforrásnak pedig sovány fehér húsokat fogyasszunk. A diéta során érdemes több kisebb étkezést tartani.
A diéta mellett fontos pótolni az elveszített vizet és ásványi anyagokat is. Igyunk szénsavmentes vizet vagy gyógyteát, amelybe tehetünk egy csipet sót is az elektrolitok pótlása érdekében.
Fontos, hogy hasi görcsök és fájdalom esetén inkább görcsoldót vegyünk be, a fájdalomcsillapítókat kerüljük. Ezek ugyanis képesek tovább irritálni a gyomor gyulladt nyálkahártyáját.
Érdemes lehet továbbá probiotikumokat is fogyasztani, hogy segítsük az emésztőrendszer bélflórájának helyreállását.
A hányás megakadályozására kering néhány érdekes tipp az interneten. Például sokan tartják, hogy a kóla hányás ellen is hatékony lehet. Bár valóban előfordulnak ilyen tapasztalatok, gyomorrontás esetén ne igyunk kólát, ugyanis a szénsav ronthat a tüneteken!
Gyomorrontás kezelése házilag gyógynövényekkel
Néhány gyógynövény jó szolgálatot tehet a gyomorrontás tüneteinek enyhítésében:
Amikor komolyabb kezelésre van szükség
A súlyosabb esetekben nem elegendő a diéta és a pihenés. Ilyenkor gyógyszeres kezelésre lehet szükség, illetve kiderülhetnek háttérbetegségek, amelyek aztán célzott orvosi kezelést igényelnek. Amennyiben a hányás vagy hasmenés miatt nagyon sok vizet veszített a beteg, kórházi infúziós kezelésre is szükség lehet.
Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható görcsoldókat!
Borítókép: freepik.com