Az éjszakai izzadás egy gyakori jelenség, amely mögött legtöbbször ártalmatlan okok állnak, például a hálószoba túlzottan magas hőmérséklete vagy éppen a stressz. Ezzel együtt előfordul, hogy hormonális változások, betegségek vagy egyéb okok miatt izzadunk éjjel, ezért ha gyakran tapasztaljuk ezt a kellemetlen tünetet, mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Az éjszakai izzadás mögött sok esetben teljesen hétköznapi, illetve életmódhoz köthető okok állnak:
Rendkívül gyakori, hogy a változókorú nőknél a klimax éjszakai izzadást is okoz a hőhullámok mellett. Ha tehát éppen most esünk át a menopauzán, az éjszakai verejtékezés a legtöbb esetben ennek tudható be (változókori izzadás, klimax izzadás).
A menopauza mellett egyéb hormonális okok is állhatnak az éjszakai izzadás hátterében. A menstruáció és a terhesség például szintén nagyon jelentős hormonális ingadozásokkal jár, de szülés után is gyakori a fokozott izzadás.
Az erős éjszakai izzadás férfiaknál sokszor annak tudható be, hogy túlzottan alacsony a tesztoszteronszintjük.
A nőket nagyobb arányban érintő pajzsmirigy-túlműködés felgyorsítja, felpörgeti az anyagcserénket, ennek köszönhetően megemelkedik a pulzus és a testhőmérséklet, ez utóbbi pedig izzadást válthat ki. Jellemző tünetei továbbá a hőérzékenység, a szokásosnál gyakrabban jelentkező étvágy vagy szomjúság, a kézremegés, és a fáradtság.
A különféle daganatos megbetegedések szintén járhatnak éjszakai izzadással. Gyakori tünete a limfómának, ami alapvetően a szervezet immunszerveit támadja meg (lép, nyirokcsomók, csecsemőmirigy, csontvelő). A Hodgin-limfómások nagyjából negyede izzad éjjel, de más limfómatípusoknál is előfordulhat az izzadás, főleg, ha már előrehaladott stádiumban van a beteg.
A limfómán túl más daganatos megbetegedések is járhatnak éjszakai izzadással, például:
Az alvási apnoé egy neurológiai zavar, amely a légutak alvás közbeni elzáródásával és a légzés kimaradásával jár. Ez nemcsak mikroébredésekkel jár és nagymértékben rontja az alvás minőségét, hanem az oxigénhiánynak köszönhetően stresszreakciót is okoz, így izzadást is kiválthat.
Számos fertőzéses megbetegedés járhat éjszakai izzadással:
Egyes autoimmun betegségek, például az érgyulladás vagy a rheumatoid arthritisz is okozhat intenzív éjszakai verejtékezést.
A refluxbetegség szintén járhat éjszakai izzadással. Amennyiben a refluxos tünetekkel együtt tapasztaljuk az éjszakai izzadást, könnyen lehet, hogy a verejtékezést is ez a probléma okozza.
A cukorbetegség során fellépő hipoglikémia, azaz az alacsony vércukorszint vezethet éjszakai izzadáshoz, főleg, ha a beteg kihagyott egy vagy több étkezést, nem sokkal lefekvés előtt sportolt, vagy túl sok inzulint vett be.
Az éjszakai izzadás egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet:
Amennyiben rendszeresen izzad éjszaka, mindenképpen keressen fel egy orvost, hogy fel lehessen tárni a probléma okát, illetve fel lehessen térképezni a kezelési lehetőségeket. Mivel az éjszakai izzadás alapvetően tünet, ezért megszüntetéséhez a kiváltó okát kell kezelni.
Tekintse meg a Szimpatika stresszoldó és alvást segítő készítményeit!