Tünetei közé tartozik a gyakori és erős vizelési inger (mégis csak kis mennyiséget sikerül üríteni), égő érzés és fájdalom vizelés közben, nyilalló alhasi fájdalom, émelygés, izomfájdalmak, hányinger. A felfázás a serdülőkör és a menopauza idején gyakoribb, de bármikor előfordulhat, befolyásolhatja a felfázásra való hajlam is.
Megelőzéssel elkerülhető az antibiotikumkúra
Lőrincz István, szülész-nőgyógyász főorvos szerint azért ez a két korosztály a legérintettebb, mert a tinilányok szervezete immunhiányosabb az időjárásváltozások időszakában, a menopauza idején pedig a hormonszint csökkenése teszi védtelenebbé a szervezetet.
Jellemzően az évszakváltások alkalmával nő meg az esetek száma, amikor a télből a tavaszba, vagy a nyárból az őszbe lépünk, mert az immunológiai állapot ilyenkor gyengébb. Mivel a panasz általában alhasi görcs és gyakori vizelési inger, ezért nem urológushoz fordulnak a páciensek, hanem a nőgyógyászukat keresik fel.
Természetes csodaszer a tőzegáfonya
Pedig a mindennapi praktikákon túl számos fitotékai készítmény létezik, amelyek nemcsak a betegség kezelése után hatásosak, de a megelőzésben is. Az Észak-Amerikában honos, vörös bogyós tőzegáfonya hatásosságát a húgyúti fertőzések kezelésében kutatások támasztják alá. Egy 2015-ös olaszországi kutatás szerint akár 73%-kal képes csökkenteni a betegség előfordulását a krónikus hólyaghurutban szenvedők esetében. A vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a tőzegáfonyában található antioxidáns vegyületek az úgynevezett proantocianidinek segítenek megakadályozni, hogy az E-coli baktérium hozzátapadjon a hólyag falát borító hámsejtekhez. Szintén tapadásgátlóként működik a D-mannóz is, ami egy természetben gyakran előforduló cukorfajta, leginkább gyümölcsökben (pl. almában, őszibarackban, narancsban) található.
Az orvos szerint a lényeg az, hogy már a legkisebb diszkomfort érzésnél el kell kezdeni szedni az étrendkiegészítőt, és a sok folyadékot kell inni, hogy tisztuljon a vese és a hólyag. Fontos megelőzni, vagy ha ez nem sikerül, akkor minél előbb kezelni a betegséget, mert a bakteriális fertőzés a hólyagból feljebb mehet és akár a vese megbetegedését is okozhatja. Ritkább az ilyen esetek száma, de nem elhanyagolható, amikor egy felső légúti betegség húzódik lefelé és idéz elő felfázást.
5 dolog, amit könnyen megtehetünk a felfázás elkerüléséért