A száraz köhögés a felső légúti megbetegedések egyik klasszikus tünete, amely könnyen megkeserítheti a betegek hétköznapjait, illetve megakadályozhatja az elalvást. A kezelés során a legfontosabb a kiváltó ok feltárása és kezelése, emellett tüneti jelleggel köhögéscsillapítókkal és házi praktikákkal is enyhíthetjük a köhögést.
A köhögés egy fontos élettani reflex, ami arra szolgál, hogy erőteljes kilégzésekkel eltávolítsa a légutakba jutott szennyeződéseket, irritáló anyagokat és kórokozókat. Alapvetően két típusát különíthetjük el, a száraz köhögést, illetve a hurutos köhögést. A száraz köhögés során nem köhögünk fel váladékot, míg a hurutos köhögés során igen.
A száraz köhögésnek három altípusa van, a vírusos megbetegedésekre jellemző száraz, szaggató köhögés, a légzési fájdalommal és légzési nehézséggel is járó ugató vagy kruppos köhögés, illetve a szamárköhögés, amit egy relatíve ritka bakteriális fertőzés okoz. (A gyerekeknél előforduló köhögések témájában írtunk egy cikket, amit a linkre kattintva olvashat el.)
A száraz köhögés mögött számos kiváltó ok állhat:
Emellett okozhatják súlyos betegségek is, például cisztás fibrózis, COPD (krónikus obstruktív tüdőelégtelenség), tüdőrák, pajzsmirigy-megnagyobbodás, illetve ritkán szívelégtelenség is.
Mielőtt áttekintenénk, hogy milyen lehetőségeink is vannak száraz köhögés ellen, fontos megjegyezni, hogy első lépésként alapvető fontosságú a diagnózis felállítása. Természetesen amennyiben ismert a tünetek oka (pl. allergia, megfázás), nem minden esetben kell orvoshoz fordulni, azonban ha csak kicsit is bizonytalanok vagyunk a tünetek eredetét illetően, keressünk fel szakembert! A száraz köhögés ugyanis sokszor komoly, kezelendő betegségre utal, ilyenkor a tüneti kezelés önmagában nem elegendő. Ugyanez a helyzet az elhúzódó száraz köhögésnél: hiába ismert az ok, ha sehogy sem boldogulunk, érdemes orvossal átbeszélni a kezelési lehetőségeket.
Mielőtt gyógyszeres megoldások után nézünk, érdemes megpróbálkozni az alábbi házi praktikákkal:
Bár az igazán fullasztó köhögés csillapítása házilag nem mindig lehetséges, a fenti módszerek általában beválnak. Amennyiben azonban nagyon erős a köhögés, gyógyszeres kezelés is indokolt lehet.
Ha a fenti praktikák nem válnak be, az első kérdés az emberben általában az, hogy vajon kapható-e száraz köhögésre gyógyszer vény nélkül. Nos, vannak ilyen gyógyszerek, de fontos odafigyelni, mert a köptetők, hurutoldók például pont, hogy rontanak a helyzeten – a legjobb, ha kikérjük a gyógyszerész véleményét.
Az igazán súlyos esetekben köhögéscsillapítóra (köznyelven: „száraz köhögéscsillapító”, „köhögéscsillapító száraz köhögésre”) is szükség lehet, amit orvos ír fel. Ezek a vényköteles szerek azonban jelentős mellékhatásokkal járhatnak, illetve akár függőséghez is vezethetnek, ezért a legtöbbjük csak maximum egy hétig szedhető.
Száraz köhögésre gyerekeknek ugyanazok a módszerek ajánlottak, mint a felnőtteknek. Amennyiben a házi praktikák nem segítenek, mindenképp forduljunk orvoshoz, ha eddig még nem tettük volna meg!