Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Influenza: tünetek, lefolyás, kezelési lehetőségek

Módosítva: 3/26/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 3 perc Influenza

Az influenza egy nagyon gyakori vírusos eredetű megbetegedés, amely késő ősztől kora tavaszig járványokat okoz. Bár az esetek döntő többségében nem jár súlyos következményekkel, bizonyos csoportokra nézve kifejezetten veszélyes lehet. A legtöbb esetben csupán tünetileg kezeljük, de bizonyos esetekben antivirális kezelésekre is szükség lehet.

Mi az az influenza?

Az influenza egy nagyon gyakori vírusos megbetegedés, amely világszerte előfordul. A legtöbbször az influenza A H1N1 és H3N2 altípusai okozzák, de a vírus B és C típusai is kiválthatnak járványokat. Az influenzavírus cseppfertőzéssel terjed, azaz a köhögéssel, tüsszentéssel, illetve kilégzéssel a levegőbe jutó fertőzött cseppecskéken át jut be a szervezetbe, amelyeket vagy belélegzünk, vagy pedig a kezünkkel juttatunk be a szánkba, miután megfogtunk egy szennyezett felületet. Ennek köszönhető, hogy zárt terekben, például oktatási intézményekben vagy tömegközlekedési eszközökön kifejezetten könnyű elkapni. A fertőzés nagyon gyorsan terjed, így napok leforgása alatt megfertőzheti egy adott közösség (pl. iskola vagy munkahely) tagjainak jelentős részét.

Az influenzavírusok felszínén található antigén fehérjék folyamatosan változnak. Az immunrendszer idővel ugyanis megtanulja, hogy egy adott antigénnel rendelkező vírus ellen hogyan védekezzen. A vírusok ezért változtatják ezen fehérjék szerkezetét, így a szervezet a következő influenzaszezonra elveszíti a vírussal szembeni védettségét, hiába kaptunk oltást tavaly vagy szereztünk immunitást a betegség elkapása után.

Az influenza tünetei és lefolyása

Az influenza a vírusfertőzést követő egy-két napig lappang a szervezetben. Utána jelentkeznek a tünetek:

  • Fejfájás (gyakran a szem körüli és mögötti területen)
  • Gyengeség, levertség, étvágytalanság
  • Láz
  • Hidegrázás
  • Izomfájdalom (tipikusan a hátnál és a lábakban)
  • Torokfájás
  • Mellkasi égő érzés
  • Száraz köhögés
  • Megduzzadt nyálkahártyák, orrfújás
  • Hányiger (főleg gyermekeknél)

Megfázás vagy influenza?

Az influenza tünetei kifejezetten gyorsan jelentkeznek, és jóval erősebbek, mint a sima megfázás esetén. A láz pár nap alatt el szokott múlni, a többi tünet lecsengése azonban hetekig is eltarthat. Az, hogy az influenza hány napig tart, nagymértékben függ a beteg egészségügyi állapotától is: az erősebb immunrendszerű egyének szervezete gyorsabban le tudja küzdeni a kórokozót.

Mik az influenza szövődményei?

Az influenza leggyakoribb szövődménye a tüdőgyulladás. A gyulladást kiválthatja az influenzavírus-fertőzés, de gyakori a bakteriális felülfertőződés is. Szintén gyakori, hogy begyulladnak a hörgők (hörghurut), az orrmelléküreg és a középfül. A vírus ezen felül okozhat izomgyulladást, illetve idegrendszeri gyulladásokat is(agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás).

Mennyire veszélyes az influenza?

Az influenza egészséges szervezetű emberekre nem veszélyes. Vannak azonban magas kockázatú csoportok, akiknél súlyos, akár halálos szövődményeket is okozhat. Aki ezekbe a csoportokba tartozik, annak érdemes minden évben beadatni magának a vakcinát. Mik a legfontosabb kockázati tényezők?

  • Kompromittált immunrendszer (pl. AIDS, kemoterápia)
  • Életkor (65 év felett)
  • Túlsúly
  • Cukorbetegség és egyéb anyagcsere-problémák
  • Krónikus szív- és érrendszeri betegségek
  • Krónikus tüdőbetegségek
  • Krónikus máj- és vesebetegségek

Ezért fontos az influenza elleni védőoltás

Akinél fennállnak ezek a kockázati tényezők, annak mindenféleképpen ajánlott az influenza elleni védőoltás beadatása. Bár a vakcina nem jelent 100%-os védelmet, csökkenti a fertőzés elkapásának esélyét, illetve nagymértékben mérsékli a tünetek súlyosságát és a szövődmények kialakulásának kockázatát. A fentiekben felsorolt kockázati tényezőkön túl a védőoltás beadása szintén ajánlott akkor is, ha valakit huzamosabb ideig kezelnek egészségügyi intézményekben.

És mi a helyzet a várandós kismamáknál? Amennyiben valaki az influenzaszezon alatt tervez gyermeket vállalni, szintén érdemes időben kérni a védőoltást. A vírusfertőzés következtében megnőhet ugyanis a fejlődési rendellenességek kockázata a magzatnál, illetve legyengült immunrendszere miatt az anya is jobban ki van téve a betegségnek.

Az influenza kezelése

Az esetek túlnyomó többségében az influenza gyógyszer nélkül is elmúlik, elég, ha segítünk a szervezetünknek, illetve kezeljük a tüneteket. Fontos az ágynyugalom és a nagy mennyiségű víz fogyasztása, emellett sokat segíthetnek a különféle vény nélkül vagy vénnyel kapható lázcsillapítók (pl. aszpirin-, paracetamol- vagy ibuproféntartalmú készítmények), illetve a torokfertőtlenítésre és a torok gyulladásának csökkentésére alkalmas szereket is.

Amennyiben a beteg egy magas kockázatú csoportba tartozik, antivirális szereket is felírhat az orvos, amelyek közvetlenül a vírust célozzák meg. A leggyakoribb hatóanyagok a peramivir, zanamivin, az oszeltamivir-foszfát és a baloxavir-marboxil. Amennyiben pedig bakteriális felülfertőződés alakult ki, antibiotikumos kezelésre lesz szükség.

Meddig fertőz az influenza?

Az egyik legfontosabb kérdés az, hogy az influenza meddig fertőz. A fertőzőképesség a nagyjából egy nappal a tünetek jelentkezése előtt alakul ki, és a tünetek kialakulásától kezdve 3-7 napig áll fenn.

Tekintse meg a Szimpatika megfázás és köhögés kezelésére szolgáló készítményeit!