Miért vagyunk feszültebbek a téli időszakban? Hogyan hat mindez az immunrendszerünkre?
A tél beálltával sok kihívással kell szembenéznie szervezetünknek. Az év vége közeledtével a vizsgák és munkahelyi feladatok száma is növekszik, valamint a közelgő ünnepek miatti extra feladatok is igénybe vehetik a szervezetünket. A nappalok rövidülnek, a sötét, hűvös, borongós időben könnyebben válhatunk lehangolttá, fáradtabbá, melyért a szervezetünkben termelődő melatonin hormon is felelős. Stressztűrő-képességünk is csökken, és a tartós stressz az immunrendszerünket gyengíti, ami szabad utat biztosít a kórokozók, vírusok, baktériumok számára.
Hogyan különböztethetjük meg a túlterheltséget és a tartós depressziót?
A túlterheltségnek és a tartós depressziónak nagyon hasonló tünetei vannak, ezért könnyű őket összekeverni. Mindkettőre jellemző például a szomorú hangulat, az örömkészség elvesztése, a fáradtság, továbbá az alvási problémák megjelenése is. Túlterheltség esetén a külső körülmények megszűnésével jellemzően a tünetek is csökkennek. Tartós depresszióról akkor beszélünk, ha ezek a tünetek huzamosabb ideig fennállnak, és jelentős szenvedést okoznak a betegnek és környezetének. Ezek önmaguktól nem szűnnek meg, így ilyen esetben mindig forduljunk szakemberhez segítségért.
Milyen vitaminokkal javíthatunk stressztűrő-képességünkön? Előfordulhat-e, hogy túladagoljuk ezeket?
A magnézium olyan ásványi anyag, amely – számos egyéb szerepe mellett – nélkülözhetetlen az idegrendszer megfelelő működéséhez. Hiánya többek között izomgörcsök, ingerlékenység, koncentrációs zavarok, fáradtság megjelenéséhez vezethet. Pótlására a patikákban már számos készítmény áll rendelkezésünkre, önmagában, vagy akár más hatóanyagokkal kombinálva, például B6-vitaminnal, Rhodiola rosea, vagy más nevén rózsagyökérrel, amely segítheti a szervezet stresszhez való alkalmazkodását, támogathatja a stressztűrő-képességet. A magnézium túladagolása lehetséges, ám valószínűtlen. Sőt inkább hiányának előfordulása jellemző, hiszen a táplálékkal általában nem tudunk elegendő magnéziumhoz jutni. Ezen felül egyes élethelyzetekben fokozott szervezetünk magnézium igénye: például terhességben, tartós stressz fennállásakor, intenzív fizikai, szellemi igénybevételkor.
Milyen természetes módszerekkel segíthetjük elő szervezetünk regenerálódását?
A pihentető alvás nélkülözhetetlen szervezetünk testi, lelki és szellemi megújulásához. A nem megfelelő minőségű vagy mennyiségű alvás következményeképp hamar kialvatlanság tünetei jelentkezhetnek: fáradtság, koncentrációs zavar, feledékenység. Ennek megszüntetése érdekében érdemes alvási szokásainkon változtatni: rendszeres napi ritmust kialakítani; csendes-hűvös szobát, kényelmes matracot biztosítani; kerülni a lefekvés előtti nehéz étkezéseket, koffeint, túlzott alkoholfogyasztást, és mindenek előtt törekedni kell a rendszeres napközbeni testmozgásra. Tovább könnyíthetjük elalvásunkat és pihenésünket megfelelő gyógynövény-készítmények használatával: ezek közé tartozik a citromfű tea, vagy egyéb nyugtató teakeverékek fogyasztása. Akár illóolajokat (például a levendulát) is segítségül hívhatunk: használhatjuk az otthonunkban párologtatáshoz, masszázshoz, párnára cseppentve vagy ellazulást segítő fürdőhöz.
Mely élelmiszereknek van hangulatjavító hatása?
Bár nem élelmiszer, de a legjobb hangulatjavító tevékenység szerintem a sport, a rendszeres testmozgás. Ezen felül helyes étrenddel, megfelelő táplálkozással is fokozni lehet a hatást. Egyes ételek egyértelműen befolyásolják hangulatunkat, a bennük lévő aminosavakból ugyanis az emésztés során agyi, idegi ingerületátvivő anyagok keletkeznek. Ha le vagyunk törve, sokszor nyúlunk édesség után, és elsőként a csokoládé jut eszünkbe. Ám nagy mennyiségű fogyasztása visszafelé is elsülhet, és vércukorszintünk, illetve hangulatunk tovább ingadozhat. Válasszunk mindig inkább az aktuális idénygyümölcsök (alma, körte, banán, datolya), zöldségek (édesburgonya, paradicsom), hüvelyesek, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonafélék, sovány húsok, halak közül.
Mikor válhat szükségessé kedélyjavítók alkalmazása?
Amennyiben tartósan rossz hangulat, alvászavarok, feszültség, ingerültség, rossz közérzet, szorongás, kimerültség áll fenn, érdemes konzultálnunk gyógyszerészünkkel, vagy felkeresnünk háziorvosunkat, és a szakember segítségével, ajánlásával fontolóra venni kedélyjavító alkalmazását.
Nagyfokú szorongás esetén érdemes-e nyugtatót szedni, illetve ezek léteznek-e vény nélkül kapható változatban a patikákban?
Számos vény nélküli nyugtató hatású készítmény elérhető a patikákban. Ezek közül a legjelentősebbek a macskagyökér-, citromfű-, komló-, golgotavirág-tartalmú készítmények. Ezek önmagukban, illetve egymással kombinálva az enyhébb szorongások leküzdését, a lelki egyensúly helyreállítását, illetve a nyugodt elalvást segítik. Tartósan fennálló, nagyfokú szorongás esetén azonban érdemes szakemberhez fordulni.