„A kikapcsolódásra mindenkinek szüksége van. A pihenés, a munkán kívül töltött idő, az új élmények és ingerek rengeteg plusz energiát adnak nekünk, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az év többi napját lendülettel telve éljük meg. Ezek a vakációk általában csökkentik a szervezet stressz szintjét és növelik az elégedettségünk mértékét, azonban a tartósabb boldogságot nem befolyásolja meghatározó mértékben. Az új helyek, emberek inspirálhatnak minket, új ötleteket adhatnak vagy esetleg új célokat is megfogalmazhatunk általuk. Egy-egy üdülésnek számos pozitív hatása van, hiszen tudja javítani az egészségérzetet, képes javítani a problémamegoldó képességet. Sajnos a munkába való visszatérés bizony előbb-utóbb eljön és nem mindig megy könnyedén. Pedig, mint mindenre, erre is felkészülhetünk, így könnyítve meg a saját dolgunkat” – mondta Andrássy Fanni.
Tennivalók szabadság előtt
A szabadság előtt érdemes egy listát készítenünk azokról a feladatokról, amelyet mindenképp el kell végeznünk az utazás előtt, valamint gondoskodjunk a helyettesítő kollégáról, aki távollétünkben mindent el tud végezni helyettünk. Érdemes a teendőket jól elosztani, hogy mindenre jusson elég idő és az utolsó nap ne maradjunk túlórázni. Ha így teszünk, nyugodt szívvel tudjuk kikapcsolni a céges telefonunkat és nem érezzük majd a késztetést arra sem, hogy elolvassuk a bejövő e-maileket. Számunkra pedig így lesz teljes és pihentető a kikapcsolódás. A visszatérésünket már a nyaralás előtt is érdemes átgondolni, megtervezni. Ami pedig a nyaralást illeti, szánjunk időt a megtervezésre, hiszen már többen is kimutatták, hogy a tervezgetés időszakában is megugrik a boldogságszintünk. A mértékletesség itt is fontos, a túltervezés megöli a spontaneitást, ami az utazás rovására mehet és stressz szintünk is felerősödhet.
Minden jó véget ér egyszer
A szabadságról bizony előbb-utóbb vissza kell térnünk és az első munkanapot sem halaszhatjuk sokáig. Persze, vannak olyanok, akik nagyon várják, hogy újra belevessék magukat a munkába, de vannak olyanok is, akiknek ez kicsit nehezebben megy. Számukra az alábbi néhány hasznos tipp nyújthat segítséget:
„Ha eluralkodna rajtunk a nyaralás utáni rosszkedv (post- holiday blues), mely nem ritka jelenség, ne engedjük magunkat bele a negatív gondolatokba és érzésekbe, érdemes ehelyett pozitívan gondolkodni, meglátni a pozitív részét a munkánknak. Emlékezzünk kicsit vissza a kollégákkal közös, izgalmas projektekre, a sikerekre és a munkahelyen kívüli lazításokra. Máris jobb kedvvel vágunk bele a munkába, sőt a nyaralós élményeket megosztva akár már most is megtalálhatjuk a jövő évi üdülés úticélját. Motiváljon minket a célok megvalósítása, hiszen minden befektetett energia megtérül, amelyet talán jövő nyáron egy különleges nyaralásra tudunk váltani. Ahhoz, hogy kiegyensúlyozottak maradjunk egész évben, fontos saját magunkért tenni, gondot fordítani a regenerálódásra, testileg és lelkileg is” – tette hozzá a szakértő.