E természetes eredetű növényi hatóanyagok molekuláris hatásmechanizmusának vizsgálatára és terápiás hasznosítására a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának Gyógyszerész-tudományi Karán hoztak létre egy kutatási projektet külföldi partnerek bevonásával.
A fejlesztésekről Tósaki Árpád egyetemi tanár, a Gyógyszerhatástani Tanszék vezetője elmondta: a szívinfarktus által okozott szövetkárosodásban számos tényező játszik szerepet, amelyek közül az egyik károsító tényező a „reaktív szabad gyökökben” rejlik. Hozzátette: a meggymagból kinyerhető anyagok rendelkeznek e szabad gyököket megkötő képességgel, s így megvédik a szívizom szöveteit a súlyosabb károsodástól. Elmondása szerint Magyarországon a halálozási statisztikákban a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a szív oxigénhiánnyal járó megbetegedései vezető helyen állnak, az ország évente csaknem 450 milliárd forintot költ az ilyen megbetegedések kezelésére, így különösen fontos ennek a területnek a vizsgálata.
Tósaki Árpád kifejtette: a több mint 300 millió forintos kutatási projekt során műszeres analitikai technikákkal meghatározzák és azonosítják a meggymagban található bioaktív hatóanyagokat, megvizsgálják azok antioxidás hatásait állatkísérletes modelleken, s ellenőrzik az említett anyagok hatásait a szem egyes megbetegedéseiben is. A meggymagolaj mellett számos más növényi eredetű hatóanyagot is vizsgálnak, így például a kínai páfrányfenyőt és a pálmaolajat.
forrás: nol.hu