Kánikulában felborul a hőháztartás
Mivel a szervezetnek alapvető célja a test maghőmérsékletének stabil megtartása, komoly pluszmunkát kell végezni a forró hónapokban. A testhőmérséklet emelkedését okozhatja fokozott hőtermelés, például fizikai munka, sportolás, vagy magas külső környezeti hőmérséklet.
Mindkét esetben életbe lép a hőszabályozás, melynek során verejtékezéssel próbáljuk leadni a hőt. Míg az izzadás segít lehűteni a testet, folyadék- és elektrolit vesztéssel jár, melyek pótlása nélkül kiszáradhatunk.
Szélsőséges esetben pedig a tünetek hőkimerültséghez vagy hőgutához vezethetnek.
Hőség idején a szív is extra terhelésnek van kitéve, hiszen a kardiovaszkuláris rendszernek sokkal több vért kell pumpálnia a bőrbe, hogy elvezesse a hőt. Emellett lelassulnak az emésztési folyamatok, így egyáltalán nem mindegy, hogy mit viszünk be az étkezés során.
Ezeket az ételeket kerüljük kánikulában
Lehetőleg tartózkodjunk az alábbi ételektől a forróság idején, ne adjunk pluszmunkát az amúgy is terhelt szervezetnek.
1. Nehéz, zsíros ételek
Noha kevesebben kívánják a nagy húsokat kánikula idején, még így is sokan elcsábulnak a rántott hús vagy a lángos látványára. Jó, ha tudjuk azonban, hogy a magas zsír- és fehérjetartalmú ételek emésztése sokkal hosszabb ideig tart, amivel több metabolikus hőt termelnek, tehát megemelik a test hőmérsékletét.
2. Fűszeres ételek
Habár a fűszerek serkenthetik a verejtékezést, ami átmenetileg segít lehűteni a testet, hozzájárulhatnak a szervezet kiszáradásához.
3. Koffeintartalmú italok
A kávé, a tea és az üdítőitalok is vízhajtóként működnek, aminek nyáron könnyen kiszáradás lehet az eredménye.
4. Alkohol
Az alkoholos italok ugyancsak kerülendők hőség idején, mivel kiszárítják a szervezetet és rontják annak hőszabályozó képességét.
5. Magas cukortartalmú ételek
A cukorsokk a szervezet cukorszintjének gyors kiugrásához, majd annak összeomlásához vezethet. Nem véletlenül érezzük magunkat ilyenkor lomhának, letargikusnak.
A legjobb ételválasztás hőség ellen
Hatalmas segítség a szervezetnek, ha magas víztartalmú, könnyű, illetve könnyen emészthető ételeket fogyasztunk, és a közérzetünk is jobb lesz tőlük. Nézzünk néhányat közülük!
1. Görögdinnye
Aligha kell bárkit rábeszélni egy szép szelet, hűtött görögdinnyére, de bátran fogyasszunk belőle többet, amikor kileng a hőmérő higanyszála. Magas víztartalmának köszönhetően a görögdinnye egy alapvető nyári gyümölcs, amely segít megőrizni a hidratáltságot és a felfrissülést.
2. Uborka
Szintén magas víztartalmú, hűsítő zöldség az uborka, melyet számtalan formában fogyaszthatunk. Tegyük köretbe, salátába, levesbe, de remekül megállja a helyét mártogatóshoz, limonádéba pedig nincs nála frissítőbb.
3. Kókuszvíz
A kánikula egyik legjobb ellenszere. Természetes elektrolittartalmú ital, ami tökéletes az elveszett folyadékok és ásványi anyagok pótlására, így hidratáltan és energikusan tartja a szervezetet.
4. Leveles zöldek
A spenót, a kelkáposzta és egyéb leveles zöldek nem csupán könnyűek és könnyen emészthetők, de nélkülözhetetlen tápanyagokat biztosítanak anélkül, hogy leterhelnék a testet.
5. Bogyós gyümölcsök
Nem csupán zamatuk, hanem a hőt visszaverő képességük miatt is tökéletes választás nyáron a bogyós gyümölcs. Az eper, áfonya, málna és társai amellett, hogy hidratálnak, tele vannak antioxidánsokkal, amelyek segítenek leküzdeni a hő által kiváltott oxidatív stresszt.
6. Joghurt
Remek probiotikumforrásként a joghurt hűsít és nagyon megkönnyíti az emésztést, a gyomor különösen hálás lesz érte. Válasszunk sima, cukrozatlan fajtákat, hogy elkerüljük a cukorterhelést.
7. Citrusfélék
A narancs, a citrom és a grapefruit frissítő hatásúak és magas a C-vitamin tartalmuk, ami segíthet csökkenteni az oxidatív stresszt és a gyulladást. Nyári frissítők, saláták tökéletes kiegészítői lehetnek.
8. Hideg levesek
A gazpacho és más friss zöldségekből vagy gyümölcsökből készült hideg levesek hidratálnak, tápanyagdúsak és könnyen emészthetők.
9. Gyógyteák
A cukrozott menzás tea helyett válasszunk inkább gyógyteát. A borsmenta és kamilla teák hidegen is tökéletesen fogyaszthatók, és nyugtató, hűsítő hatással bírnak a szervezetre.
A kánikulában a hidratáltság megőrzése a legfontosabb, mindig legyen nálunk víz, amiből kortyolhatunk akkor is, ha nem érezzük magunkat szomjasnak.
Próbáljunk kisebb adagokat enni, feltétlenül kerüljük a hatalmas ebédeket a déli órákban.
A könnyű és magas víztartalmú ételek és italok fogyasztásával sikeresen vehetjük fel a harcot a hőséggel.
Borítókép: Envato Elements