A fokozott izzadással szervezetünk elektrolitokat is veszít. Az elektrolitokat testünk a sejtműködés irányításához, a sav-bázis egyensúly és a folyadékterek térfogatának fenntartásához használja fel. „Az elektrolitszintet nagyon szűk határok között kell tartani, mert az egyensúly megbomlása többek között szívritmuszavar kialakulásához vezethet” – mondja a doktornő, aki lédús gyümölcsök és zöldségek, ásványvíz, esetleg izotóniás oldat fogyasztását ajánlja az izzadás kompenzálására, hozzátéve, hogy „a kávézás rossz megoldás, mivel a koffein további vizet és ásványi anyagokat von el a szervezettől”.
A nyári időszak sok szempontból aktívabb életformával jár, mint a többi évszak. „Keringési problémák esetén fontos meghatározni, milyen mértékben terhelhető a szervezet” – tanácsolja dr. Solymos Mónika. A kardiológiai szűrés szívultrahangból és terheléses EKG-vizsgálatból áll, ezeket mindenképp érdemes elvégeztetni, mielőtt intenzív testmozgásra vállakozna az, aki szívbetegségre hajlamos.
Ám az idei nyárra jellemző időjárási frontok még az egészséges szervezetet is megviselik: vérnyomás-ingadozást, szívritmuszavar-érzést okozva. Akit utolér a rosszullét, kerülje a fizikai terhelést. Ha teheti, inkább pihenjen le, és minél gyakrabban mérje meg a vérnyomását és ellenőrizze a pulzusát.
Tudta?
Egy felnőtt napi folyadékszükséglete átlagos időjárási viszonyok között 2-2,5 liter (víz), ám ennek egy részét az étkezéssel pótoljuk. Így nagyjából 1,5-1,8 liter folyadék elfogyasztására van szükségünk. Ez a mennyiség kánikula idején akár 50 százalékkal is megnőhet. A tea, az üdítőitalok, a sportitalok és a limonádé víztartalma 90-98%, a tejé és a gyümölcsleveké 85-90%.