Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Mi használ gyomorégés ellen? Gyakori kérdések

Módosítva: 4/9/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 2 perc GyógynövényekTermészetgyógyászatReflux

A gyomorégés a szegycsont mögött jelentkező fájdalmas, égető érzés, ami időnként kisugározhat a váll, a nyak vagy a lapockák irányába. Mi okozza a gyomorégést? Hogyan lehet elkerülni, és milyen módszerekkel kezelhetjük? Jelen cikkünkben a témával kapcsolatos gyakori kérdésekre válaszolunk.

Mik a gyomorégés okai?

A gyomorégést a reflux, azaz a savas gyomortartalom a nyelőcsőbe történő visszaáramlása okozza. (A reflux betegség témájában írtunk egy részletes anyagot, amit a linkre kattintva olvashat el. A cikkben alaposan kitárgyaljuk a reflux okait, tüneteit és kezelési lehetőségeit.)

Miért gyakori a gyomorégés terhesen?

A gyomorégés terhesség alatt kifejezetten gyakori, ugyanis a magzat növekedésével megnő a hasűri nyomás, ami a gyomortartalom visszaáramlását okozhatja.

Mik a gyomorégés tünetei?

Picit pontatlan a kérdés, mert a gyomorégés maga is egy tünet, a reflux tünete. A torokban és mellkasban tapasztalható fájdalmat, irritációt takarja, amely adott esetben nyomásszerűen is jelentkezhet, illetve akadályozhatja a nyelést.

Mit tehetek gyomorégés ellen?

Bár a gyomorégés ellen többféle praktikát is alkalmazhatunk, a kellemetlen tünetek elkerüléséhez érdemes betartani néhány alapszabályt. Az alábbi életmódi tanácsokat megfogadva nagyon sokat tehetünk a kellemetlen gyomorsav ellen:

  • Mozogjon rendszeresen!
  • Ügyeljen a testsúlyára!
  • Kerülje a dohányzást!
  • Kerülje a zsíros és fűszeres ételeket!
  • Kerülje a szénsavas, koffeintartalmú-, illetve alkoholos italok fogyasztását!
  • Kerülje a citrusfélék és a hagyma fogyasztását!
  • Inkább egyen többször kisebb adagokat!
  • Lefekvés előtt 2-3 órával ne egyen!
  • Kerülje a túl szűk ruhák viselését!

A gyomorégés ellen házilag is tehetek?

Igen, a gyomorsav ellen házilag is számos módszert be lehet vetni. A gyomorégés szódabikarbóna segítségével hatékonyan enyhíthető, a szódabikarbóna ugyanis képes a gyomorsav semlegesítésére. Gyomorsav túltengés vagy gyomorégés esetén egy pohár hideg vízben oldjunk fel egy teáskanál szódabikarbónát, majd vegyük be. Meglepő módon a rágózás is használhat, ugyanis hozzájárul a nyáltermeléshez, a nyál pedig segít lemosni a savat a nyelőcső belső felszínéről.

Egyes teák, például a kamillatea és a mentatea is segíthet, ahogy a gyömbér és az édeskömény is. (Ez utóbbiakra nem mindenki reagál ugyanúgy, sajnos van, akinél inkább ront a helyzeten. A hígított almaecetre ugyanez érvényes, van, akinél segít, néhányaknál azonban pont ellentétes hatást gyakorol.)

Hatásos a tej gyomorsav ellen?

Időnként hallani, hogy a tej gyomorsav ellen is hatékony, és ennek van is némi valóságalapja. A zsírszegény tej valóban enyhítheti a tüneteket, a zsíros tej azonban pont, hogy serkentheti a gyomorsav termelését.

Kapható-e gyomorégésre gyógyszer?

Igen, többféle gyógyszer is kifejezetten hatékony lehet. A vény nélkül kapható savlekötők, a protonpumpa-gátlók és a H2-receptor blokkolók mind enyhíthetik a tüneteket.

Ha gyakran tapasztal gyomorégést, forduljon orvoshoz!

A gyakori gyomorégés reflux betegségre utalhat, ami hosszú távon nagyon komoly következményekkel járhat (nyelőcsőhurut, fekélyek). Ezért ha sokszor előfordul Önnél ez a tünet, mindenképp forduljon orvoshoz! Az életmódváltoztatással, illetve a személyre szabott gyógyszeres kezeléssel kapcsolatban szintén ő fog iránymutatást adni.

Tekintse meg a Szimpatika savlekötő készítményeit!