Szív- és érrendszer

Csodatevő őssejtek

A közvetlenül az agyi érkatasztrófa (stroke) után alkalmazott őssejtinfúzió segíthet az érintettek felépülésében és a következmények enyhítésében - vélik azok a bolíviai tudósok, akik patkányokon próbálták ki a módszert, ragyogó eredménnyel. Szerintük az eljárás távlatilag emberi próbákra is alkalmas lehet.

Újabb bizonyíték: egészségesebbek a vegetáriánusok?

A vegetáriánusokat kevésbé fenyegeti szívbetegség: 32 százalékkal kisebb eséllyel halnak meg vagy szorulnak kórházi kezelésre szívbetegség miatt, mint húsevő társaik - derült ki egy egészségügyi kutatásból, amelynek során több mint 44 ezer brit felnőttet figyeltek meg.

Viselj pirosat!

A nők szív- és érrendszeri megbetegedési kockázataira hívja fel a figyelmet a Szív Világszövetség Pirosban a Nőkért (PAN) mozgalmának Viselj pirosat! napja, amelyet idén február elsején tartanak világszerte és Magyarországon is.

Az örökletes trombózishajlam már fiatal korban kiszűrhető

A vénás trombózis rendkívül veszélyes betegség, amely halálos szövődményekkel járhat. A veleszületett trombóziskészség azt jelenti, hogy a vér könnyen vagy fokozott mértékben alvad meg. A kockázat lehet öröklött, amikor a véralvadás szabályozásában szerepet játszó fehérjék mennyisége vagy működése rendellenes. Ez a veleszületett hajlam meglehetősen gyakran fordul elő a magyar népességben, ám a végzetes kór kivizsgálással és odafigyeléssel elkerülhető.

A zsigeri zsírokat kell csökkenteni!

Sutba dobhatjuk a BMI-t mint mérőszámot – legalábbis az egészségi kockázatok szempontjából sokkal pontosabb mutató a testzsír-százalék. Dr. Keresztényi Zoltán, az Oxygen Medical humánkineziológusa elmondása szerint a zsigeri zsírok arányának csökkentésével nem csak csinosabbak lehetünk, de az egészségünkért is sokat tehetünk.

Melyek a legfontosabb kardiológiai vizsgálatok?

A kardiológia a köztudatban még mindig azonos az EKG vizsgálattal, holott az EKG a szív elektromos működésének leképezésével csak egy kicsiny része a mai kardiológiai diagnosztikának. Az EKG ebben ma is fontos adalékot jelent, ám sajnos nem tekinthető átfogó kardiológiai módszernek.

A gének és a táplálkozás

Senki sem tudja megváltoztatni azokat a géneket, amelyeket az őseitől örökölt, de mindenki kiválaszthatja azt az étrendet, amellyel kedvezően befolyásolhatja a születésekor örökölt kockázatot. Két nagy nemzetközi vizsgálat is azt mutatja, hogy a megfelelő táplálkozás jelentősen mérsékelheti a genetikai veszélyt, ami a szív- és érrendszeri megbetegedésekre hajlamosít.

Jaj, csak nem trombózis!

Végzetes vérrögök: mintegy két évtizedes lemaradásunk van trombózisos betegségek megelőzésében és korai felismerésében. Magyarországon évente még mindig legalább 2000 ember halálát okozza egy, az érrendszerben elakadt vérrög, amely igen gyakran a tüdőben torlaszolja el a vér útját, végzetes tüdőembóliát okozva.

Már napi 6000 lépés is megvéd a betegségektől

Legalább ennyi lépést kell megtenniük azoknak a középkorú hölgyeknek, akik szeretnék csökkenteni a cukorbetegség és a metabolikus szindróma kockázatát. Hart Nikolett, az Oxygen Medical humánkineziológusa szerint az aktivitás a döntő, de minél inkább személyre szabott egy program, annál hatásosabb.

A cukorbetegség elveszi a nők védettségét

Sokan hiszik azt, hogy a nők védettebbek a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben, mint a férfiak. Ez általában így is van, de ha egy nő cukorbeteg lesz, akkor elveszti ezt a védettséget a menopauza előtti életszakaszban is.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!