Tudományos díjat kapott egy magyar találmánnyal dolgozó kutatócsoport
Eric Adelberger, Jens Gundlach és Blayne Heck nyerték a 2021-es Breakthrough Prize-t (Áttörés-díj) fizika kategóriában. A szakértők példátlan gravitációs kutatást folytattak, munkájukkal pedig a sötét anyag és a sötét energia alaposabb megismeréséhez is hozzájárultak.
A Seattle-i Washingtoni Egyetem Eöt-Wash csoportja olyan eszközt épített, amely igen rövid távolságokon is képes mérni a gravitációt – az Eöt-Wash elnevezés az Eötvös-ingára utal, melyet Eötvös Loránd talált fel. Az eszközzel olyan kísérleteket végeztek, melyek nagyban hozzájárultak az univerzum pontosabb megértéséhez. A szakértők például teszt elé állították a Newton-féle inverz négyzetes törvényt, melyből az következik, hogy két objektum közötti gravitációs erő a köztük lévő távolság négyzetével arányos. A törvény korábban minden próbát kiállt, az Eöt-Wash csoport pedig egyre kisebb és kisebb távolságon folytatja a tesztelést – jelenleg 52 mikronnál tartanak.
A Breakthrough Prize-t 2012-ben alapította Mark Zuckerberg, Priscilla Chan, Sergey Brin, Anne Wojcicki, illetve Yuri és Julia Milner. A díjat minden évben olyan szakértőknek ítélik oda, akik fontos áttörést értek el az élettudományok, a matematika és a fizika területén. A Breakthrough Prize 3 millió dolláros pénzdíjával jelenleg a legnagyobb anyagi támogatással járó tudományos kitüntetésnek számít.
Steven Weinberg, a Texasi Egyetem munkatársa kapta fizika kategóriában a különdíjnak számító Special Breakthrough Prize-t – a szakértő munkája a részecskefizikára, a kozmológiára és a gravitációról kialakított képre gyakorolt hatást. A kutató egyébként kollégáival 1979-ben már kapott egy Nobel-díjat az elektromágnességet és a gyenge kölcsönhatást egyesítő elektrogyenge kölcsönhatás elméletének kidolgozásáért.
Forrás: ng.hu
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Huzat, klíma, víz - ezek okozhatnak fülfájást nyáron
- A szülés utáni depressziót is segíthetnek leküzdeni a barátnők
- Egy vérvizsgálat kimutat több mint 50 ráktípust
- Ki a kíváncsibb?
- Ezekkel az esti szokásokkal nem teszünk jót a bőrünknek
- Környezetvédelmi világnap – a nap, ami cselekvésre buzdít
- Sokan ismerik, de kevesen vallják be maguknak: párkapcsolati szorongás
- Komoly hatása van az alkoholnak az edzésed eredményére
- A tudomány is igazolta azt a trükköt, ami ráveszi a gyereket a rendrakásra
- Autizmus spektrumzavar diagnózisa mesterséges intelligencia segítségével
- Kapcsolatot találtak az alvási apnoe és az agyi elváltozások között
- Pikali Gerda: „Szeretnék egy kis nyomot hagyni a világban”
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!