A hajhullást az immunrendszer betegsége is okozhatja

2013. 09. 22.
Szerző: Szimpatika
Hajhullás több formában is jelentkezhet. Immunológiai szempontból jelentősége a foltokban kialakuló hajhullásnak van, ebben az esetben komplex kivizsgálás szükséges a panaszokat okozó eltérések felderítésére. Az Immunközpont főorvosával, dr. Kádár János immunológussal a kiváltó okokról és a kezelési lehetőségekről beszélgettünk.

A hajhullás típusai

Napi szinten bizonyos mennyiségű hajvesztést normálisnak tekintünk, és az is természetes, hogy ősszel és tavasszal ez a folyamat intenzívebben jelentkezik. Az azonban probléma, ha a hajszálak elvesztésének ütemével egyenes arányban nem nőnek újabb hajszálak; ilyenkor a haj megritkul. A férfiakat és nőket is érintő folyamat jellemzően a fejtetőn jelentkezik először. A panaszok kivizsgálása ebben az esetben is indokolt: a háttérben például hormonális problémák mellett vitamin-és ásványianyag-hiány vagy gombás fertőzés is állhat. Stressz hatására hirtelen hajvesztés is bekövetkezhet, mely az egész fejbőr területét érintheti, de bizonyos gyógyszerek vagy kezelések, például kemoterápia miatt a haj- és szőrszálak elvesztése akár az egész test területére kiterjedhet. Az immunológiai kórkép feltárásának szükségessége a foltokban jelentkező hajhullás esetén merül fel.

Az alopecia areata

A foltos hajhullás érintheti a szemöldök, bajusz, szakáll területét is. A hajszálak elvesztését az adott bőrterület égő, viszkető érzése is kísérheti. „Az alopecia areata egy autoimmun betegség, melynek lényege, hogy a hajtüszők sejtjeit az immunrendszer testidegen anyagként azonosítja, és sejtes védekezés folytán pusztítja őket” – magyarázza dr. Kádár János. Kialakulásában döntő szerepet játszik az öröklődés, és megjelenése rendszerint további autoimmun betegségek fokozott kockázatával jár. A betegség érzelmileg megterhelő, nagy pszichés stresszel jár. A stressz pedig tovább súlyosbítja a meglévő panaszokat, ezért is fontos a kezelés mielőbbi megkezdése.

A kivizsgálás lépései

„A hozzám forduló páciensek többsége rendszerint már több szakorvosnál is járt a háttérben álló okok felderítése végett” – számol be tapasztalatairól az Immunközpont főorvosa. A foltokban jelentkező hajhullás kapcsán a betegek a szervezetükben rejtőző gócra, gyulladásra gondolnak elsősorban. Többségük már megjárta az urológust, nőgyógyászt, fül-orr-gégészt, fogorvost. Esetleg mandulaműtét elvégzésére is sor került, a gyógyulás azonban mégis elmaradt. Mindenképpen ki kell vizsgálni, hogy fennáll-e gyulladásos folyamat vagy allergiás eredet, illetve, hogy milyen egyéb okok merülhetnek fel a leletek, a beteg kórelőzményei és a családban előforduló betegségek kapcsán. Sokszor a kiváltó okot nem is sikerül felderíteni, és nem marad más, mint a helyi, lokális immunológiai gátlás: lehet ugyanis olyan szert választani, mely a szervezet egészét nem érinti, szisztémás hatása nincs, az alkalmazás helyén mégis hatásos koncentráció alakítható ki. A kivizsgálás és a kezelés mielőbbi megkezdése különösen fontos: amennyiben időben sikerül megfelelő gyógymódot találni, a haj elvesztése megállítható.


forrás: www.immunkozpont.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!