A szülés utáni depresszió lehetséges oka

2013. 03. 07.
Szerző: Szimpatika
A szülés utáni depresszió lehetséges magyarázatát adja Módy István, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja a Neuron című szakfolyóiratban



Módy és munkatársa, Jamie Maguire a Los Angeles-i Kalifornia Egyetemen egérkísérletekben megállapították, hogy egy speciális fehérjecsoportnak, a GABA receptoroknak egyes agyi idegsejtek felszínén megváltozott működése okozhat szülés utáni depressziót, vagy pszichózist. 
A megállapítás egyúttal terápiás beavatkozási lehetőséget is sugall a szerzők szerint. Létrehoztak egy állatmodellt is a rendellenesség és kezelési módjainak tanulmányozására, ami felgyorsíthatja a témával kapcsolatos kutatásokat. 
A vizsgált GABA receptornak gátló szerepe van az idegrendszerben, tompítja a serkentő ingerületátvivő anyagok hatását. Egérkísérleteikben úgy találták a kutatók, hogy a GABA receptorok mennyisége csökken a terhesség alatt, majd a szülés után visszatér a terhességet megelőző szintre. A szülés után a neuroszteroidoknak nevezett hormonok szintje visszaáll az eredeti, terhesség előtti értékre, ezt kell követnie a receptorszám növekedésének, hogy a gátló hatás állandó legyen. Abban az esetben, ha nem áll vissza a receptorok száma, azaz a gátló hatás nem érvényesül megfelelő módon, olyan rendellenességek alakulnak ki, mint a szorongás és a depresszió. 
Módy olyan genetikailag módosított egereket hozott létre, amelyekben hiányzik a GABA receptorok számának rugalmas változási képessége a hormonhatások ellensúlyozására. Ezeknél az egereknél a szülés utáni depresszióhoz hasonló viselkedést és az utódok túlélési arányának csökkenését tapasztalták. 
A kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy a nőknél szülés után, sőt menstruáció előtt hasonló okból, a GABA receptorok számának nem kellően rugalmas változása miatt jelentkeznek hangulati problémák, vagy komolyabb zavarok.. 
Amikor a túl kevés GABA receptorral rendelkező egereknek egy kémiai anyagot (gaboxadiol) adtak, - melyet egyébként alvászavarok kezelésére alkalmaznak - sikerült ellensúlyozni a káros hatásokat.


forrás: MTI

 

 

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!