Egy hívatlan vendég: a nátha

2007. 12. 03.
Ismét beköszöntött a tél és vele együtt a tüsszögés, a nátha, a megfázás. Mindenki volt már náthás életében, a betegség pontos lefolyásával és okával azonban kevésbé vagyunk tisztában. Habár a nátha alapesetben nem veszélyes, azért nem árt róla tudni egyet s mást.
A nátha a vírusok okozta légúti megbetegedéseinek gyűjtőneve, melyet a köznyelv gyakran egyszerűen csak megfázásnak nevez. Az érte felelős kórokozók különböző vírustörzsekhez tartoznak. A betegség általában említésre méltó komplikációk nélkül zajlik le, de nem feltétlenül, éppen ezért érdemes megfogadni az alábbi összeállítás tanácsait.

A nátháért felelős kórokozók általában cseppfertőzés útján terjednek beszéd, tüsszentés vagy köhögés útján. Belélegezzük őket, de kézfogáskor is fertőződhetünk. Évente átlagosan négy-öt alkalommal leszünk náthásak anélkül, hogy védetté válnánk a betegséggel szemben.

Miután a náthát a legtöbb esetben vírusok okozzák, a betegség maga nem kezelhető, csupán a tüneteket csökkenthetjük. A bőséges folyadékfogyasztás megnyugtatja a nyálkahártyát és megindítja a váladékozást. A hideg konyhasóoldat különösen jó hatású ilyenkor, de hasznos lehet különböző illóolajok inhalálása, belélegzése is. Ezen kívül nagy számban léteznek nátha elleni szerek, gyógyszerek, melyek recept nélkül kaphatók a patikákban is. Antibiotikumok szedése nátha esetén értelmetlen, hiszen ezek hatástalanok a vírusokkal szemben.

Ha néhány napig ágyban maradunk, főleg, ha lázunk is van, meggyorsítjuk a gyógyulást és elkerüljük a szövődményeket. Minden, különösen az alsó légutak (a tüdő és a hörgők) lázzal járó fertőző megbetegedése orvosi kivizsgálást igényel. Az orvos mindenekelőtt tisztázza, hogy nem alakultak-e ki bakteriális fertőzések is, amelyek például súlyos tüdőgyulladást okozhatnak. Ha igen, antibiotikumot rendel, hogy ezzel kezelje vagy megelőzze az esetleges tüdő-, középfül- stb. gyulladást.

A legtöbb nátha didergéssel, tüsszögéssel kezdődik, nehéznek érezzük a fejünket. A nyálkahártya megduzzad, nem kapunk levegőt az orrunkon át, fáj a fejünk, viszket és könnyezik a szemünk, köhögünk és fáj a torkunk. Sokszor általános ízületi és végtagfájdalmat érzünk. Mindehhez levertség és láz is társulhat, ami kisgyerekeknél nagyon magasra szökhet.

Orrfúvásnál a váladék először vízszerű, később gennyes, nyálkás. Bizonyos fertőzéseknél a nyelés is nehezünkre esik, a hangunk rekedt lesz. A nyári hónapokban egyes kórokozók hasmenést és hányást is okoznak- gyakran a többi tünet nélkül.

A nátha legtöbbször nem veszélyes betegség, általában egy hét alatt elmúlik. Súlyosabb esetekben, legyengült vagy idős betegeknél azonban szövődmények - bronchitis, tüdőgyulladás, orrmelléküreg-gyulladás, illetve középfülgyulladás - léphetnek fel. Biztos védelem nincs ellene, járvány idején legyünk óvatosak azokon a helyeken, ahol sok ember van együtt. Segít a gyakori kézmosás, a fokozott vitaminfogyasztás és a sok mozgás a friss levegőn.

A legtöbb légúti fertőzést, náthát orvosi rendelőben, kórházban kapja el az ember. Járvány idején csecsemőt és idős, legyengült szervezetű beteget csak akkor utalnak kórházba, ha ez elkerülhetetlen. Náthásan mi magunk se látogassunk beteget sem otthon, sem kórházban.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!