Lássuk, milyen gyógyszer nélküli megoldásokat választhatunk, vérnyomásunk normális szinten tartására.
Számos növényünk képes erre a csodára.
Egyik ilyen növényünk a cékla. A céklalé nem csak csökkenti a vérnyomást, hanem azt gyorsan is teszi. Három órával a céklalé fogyasztása után már érezhető ez a hatás, ami 24 órán át fennmarad. A cékla védi is az érfalak belső borítását, és megakadályozza a vérrögök kialakulását. Napi 2,5 dl céklalé fogyasztása elegendő a vérnyomás kiegyensúlyozásához. A céklának ezentúl még számos jótékony élettani hatása van. Mindenképpen érdemes étrendünk részévé tenni.
A fagyöngynek is vérnyomáscsökkentő- illetve szabályozó szerepe van. Emellett javítja a vérkeringést, illetve gátolja az érelmeszesedést.
A galagonya vérnyomáscsökkentő hatása mellett szívritmust szabályoz, és ismert az érelmeszesedés, főként a koszorúér-elmeszesedés elleni hatékonysága is.
Csodatévő hatásáról ismert a hibiszkusz is. Egy vizsgálat bebizonyította, hogy azok, akik 6 hétig naponta megittak 3 csésze hibiszkuszteát, 7 egységgel lejjebb ment a szisztolés vérnyomásértékük
A vérnyomáscsökkentő teák használata előtt azonban mindig kérje ki kezelőorvosa tanácsát, és ne a gyógyszeres terápia helyett, hanem, ha orvosa is indokoltnak tartja, akkor annak kiegészítésére használja.
Vannak a fent említetteken kívül más lehetőségek is arra, hogy a nem túlzottan magas vérnyomásunkat csökkentsük.
Ilyen a rendszeres, állóképességünkhöz mérten intenzív mozgás. A magas vérnyomással élőknek már a rendszeresen végzett jó tempós séta is képes lejjebb vinni az értékeit. A rendszeres testmozgás hatására a szív hatékonyabban képes felhasználni az oxigént, így nem szükséges olyan erősen dolgoznia, hogy pumpálhassa a vért. Legalább 30 perces mozgás javasolt a hét legtöbb napján olyan intenzitással, hogy megizzadjunk.
Ilyen a hasi légzés. A lassabb, mélyebb lélegzés és a meditatív gyakorlatok, mint a jóga, a csikung vagy a tai-csi csökkentik a stresszhormonok szintjét, amelyek máskülönben serkentik a vese enzimjét, a renint, amely vérnyomás növekedést eredményez. Reggel és este is érdemes 5 percet szánni a mély, hasi légzésre, így a bennünk lévő feszültségek is könnyebben távoznak.
Érdemes odafigyelni arra is, hogy Bizonyos káliumban gazdag ételek fogyasztásának növelése is sokat segít. Ráadásul a kálium a vízháztartásra, a sav-lúg egyensúlyra, az izom- és idegsejtek működésére, a szív, a vese és mellékvese működésére is jól hat. Gazdag káliumforrások a narancslé, a burgonya, az édesburgonya, a banán, a bab, paradicsom, a borsó és a szárított gyümölcsök.
Ezek mellett fontos csökkenteni a só bevitelét. Maximum 1500 mg-ot lenne szabad naponta fogyasztani, ami nem túl sok, tekintve, hogy fél teáskanálnyi kb. 1200 mg.
Jó hír viszont, hogy az étcsokoládé fogyasztása ajánlott, mert olyan flavonoidokat tartalmaz, amely rugalmasabbá teszi a véredényeket. Egy tanulmány szerint a rendszeresen étcsokoládét fogyasztóknak csökkent a vérnyomásuk. A mennyiség azonban meghatározott: mindössze napi 1-2 kocka a legalább 70 % kakaótartalmú édességből.
Bár viták vannak arról, hogy a kávé növeli-e a vérnyomást, a szakértők többsége szerint igen. Ezért fogyasztását mérsékelni indokolt.