A vérnyomás értéke nagyon fontos információkkal szolgál a szív- és érrendszer egészségével kapcsolatban. Bár van némi egyéni eltérés abban, hogy kinél milyen érték számít normálisnak, a kardiológus orvosok meghatározták azokat a sávokat, amelyek alapján fel lehet mérni az egyén állapotát és kardiovaszkuláris kockázati szintjét. Nagyon fontos tehát, hogy időről időre megmérjük a vérnyomásunkat, és ha nem jók az értékeink, konzultáljunk szakorvossal!
A vérnyomás az erekben áramló vér az érfalakra gyakorolt nyomása. Két mérőszámmal adjuk meg, ezek a szisztolés és a diasztolés vérnyomás értékei. A szisztolés vérnyomást a szív összehúzódásakor mérjük, a diasztolét pedig a szív elernyedésekor, azaz a szívverések közti nyugalmi állapotban. A vérnyomás egészséges értékei általában 100-120 Hgmm (szisztolés vérnyomás), illetve 60-80 Hgmm (diasztolés vérnyomás) között mozognak, az ennél alacsonyabb és magasabb értékek kockázatot jelenthetnek az egyén egészségére nézve.
Általában a magas vérnyomásról vagy hipertóniáról beszélünk többet, mert ez a szívinfarktus, a stroke és a további veszélyes szív- és érrendszeri betegségek egyik fő kockázati tényezője vagy „előszobája”. Ezzel együtt fontos tudni, hogy a túl alacsony vérnyomás vagy hipotónia is hordozhat magában kockázatot. Mi számít normális értéknek?
Az amerikai, illetve európai kardiológiai szervezetek jelenleg eltérő osztályozási rendszereket alkalmaznak. Mi ebben a cikkben a Magyar Hypertonia Társaság és az Európai Hypertonia Társaság által alkalmazott tartományokat mutatjuk be felnőttek esetén.
Fontos tudni, hogy nem kell mindenkinek az optimális tartományon belül lennie, a megfelelő célértékeket a kezelőorvos határozza meg az egyén neme, életkora és egészségi állapota függvényében. Ezzel együtt amennyiben az emelkedett-normális vagy valamelyik hipertóniás kategóriába tartozunk, elengedhetetlen, hogy időről időre felkeressük háziorvosunkat, illetve folyamatosan nyomon kövessük a vérnyomásunk alakulását.
Ha valakinél fennáll a III. fokozatú súlyos hipertónia, emellett az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalja, azonnal hívjon mentőt! Ez ugyanis az úgynevezett hipertóniás válságra utalhat, ami életveszélyes lehet, ezért azonnal kezelni kell.
Forrás: Magyar Kardiológusok Társasága
Az alábbiakban a Magyar Hypertonia Társaság ajánlásait mutatjuk be:
Nincsen, ugyanis nem született eddig mindenki által elfogadott osztályozás. Bár bizonyos amerikai szervezetek meghatároztak életkor szerinti vérnyomásérték-tartományokat, ezek alapján laikusként nem tudunk megbízható következtetéseket levonni. Amennyiben felnőttek vagyunk, könnyen el tudjuk helyezni a mért vérnyomás-értékeket, amennyiben pedig gyermekünkről van szó, a legjobb, ha felhívjuk a gyerek háziorvost, és kikérjük a véleményét, ha esetleg bizonytalanok vagyunk. Az ökölszabály mindig az, hogy ne mi próbáljunk az interneten olvasottak alapján „diagnosztizálni”, hanem kérdés esetén egyeztessünk egy orvossal!
Igazán hatékony recept nélküli vérnyomáscsökkentő gyógyszer nem létezik, csupán kisebb hatékonyságú gyógyhatású készítményeket vásárolhatunk. Nem szabad azonban kizárólag ezekre támaszkodni! Amennyiben felmerül, hogy vérnyomáscsökkentésre lehet szükség, mindenképpen egyeztessünk háziorvosunkkal.
Alacsony vérnyomásról akkor beszélünk, ha tartósan 100 Hgmm alatt van a szisztolés érték. Ez önmagában még nem feltétlenül kóros, csupán akkor, ha más tüneteket is tapasztalunk.
A hirtelen kiugró vérnyomás ijesztő lehet, azonban nem mindig jelent rosszat. Sokszor elég egy stresszes helyzet, vagy némi alkohol és/vagy koffein fogyasztása, és máris megugrik a vérnyomás, amely egészséges egyénekben aztán hamar visszaáll magától. Amennyiben viszont gyakran tapasztaljuk a vérnyomás hirtelen megemelkedését, szokatlan mértékben ingadozik a vérnyomásunk vagy éppen intenzív tüneteink vannak, mindenféleképpen keressük fel háziorvosunkat!
Tekintse meg a Szimpatika kardiovaszkuláris egészséget támogató termékeit!