Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Vérnyomás értékek jelentése: a legfontosabb tudnivalók

Módosítva: 3/26/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 4 perc Kérdezze meg gyógyszerészét!

A vérnyomás értéke nagyon fontos információkkal szolgál a szív- és érrendszer egészségével kapcsolatban. Bár van némi egyéni eltérés abban, hogy kinél milyen érték számít normálisnak, a kardiológus orvosok meghatározták azokat a sávokat, amelyek alapján fel lehet mérni az egyén állapotát és kardiovaszkuláris kockázati szintjét. Nagyon fontos tehát, hogy időről időre megmérjük a vérnyomásunkat, és ha nem jók az értékeink, konzultáljunk szakorvossal!

Mit jelentenek pontosan a vérnyomás értékek?

A vérnyomás az erekben áramló vér az érfalakra gyakorolt nyomása. Két mérőszámmal adjuk meg, ezek a szisztolés és a diasztolés vérnyomás értékei. A szisztolés vérnyomást a szív összehúzódásakor mérjük, a diasztolét pedig a szív elernyedésekor, azaz a szívverések közti nyugalmi állapotban. A vérnyomás egészséges értékei általában 100-120 Hgmm (szisztolés vérnyomás), illetve 60-80 Hgmm (diasztolés vérnyomás) között mozognak, az ennél alacsonyabb és magasabb értékek kockázatot jelenthetnek az egyén egészségére nézve.

Általában a magas vérnyomásról vagy hipertóniáról beszélünk többet, mert ez a szívinfarktus, a stroke és a további veszélyes szív- és érrendszeri betegségek egyik fő kockázati tényezője vagy „előszobája”. Ezzel együtt fontos tudni, hogy a túl alacsony vérnyomás vagy hipotónia is hordozhat magában kockázatot. Mi számít normális értéknek?

Az amerikai, illetve európai kardiológiai szervezetek jelenleg eltérő osztályozási rendszereket alkalmaznak. Mi ebben a cikkben a Magyar Hypertonia Társaság és az Európai Hypertonia Társaság által alkalmazott tartományokat mutatjuk be felnőttek esetén.

  • Alacsony vérnyomás: a szisztolés érték tartósan  <100
  • Optimális vérnyomás: <120  és <80
  • Normális vérnyomás: <130 és/vagy <85
  • Emelkedett-normális vérnyomás: 130-139 és/vagy 85-89
  • I. fokozatú enyhe hipertónia: 140-159 és/vagy 90-99
  • II. fokozatú középsúlyos hipertónia: 160-179 és/vagy 100-109
  • III. fokozatú súlyos hipertónia: >=180 és/vagy >=110
  • Izolált szisztolés hipertónia: >=140 és <90

Mi ezen vérnyomás értékek jelentése?

  • Alacsony vérnyomás: az alacsony vérnyomás nem mindenkinél jelent problémát, amennyiben azonban egyéb tünetekkel is társul, keressük fel kezelőorvosunkat!
    (A témában írtunk egy külön anyagot, amit a linkre kattintva olvashat).
  • Optimális vérnyomás: a szív- és érrendszer egészséges. Ragaszkodjunk az egészséges életvitelhez, szokásokhoz.
  • Normális vérnyomás: bár még nincsen probléma, a szervezet ilyenkor azt jelzi, hogy kiemelten fontos az egészséges életmód megőrzése, például a sok mozgás.
  • Emelkedett-normális vérnyomás: az emelkedett-normális vérnyomás az esetek nagy részében idővel magas vérnyomáshoz vezet, ezért ilyenkor fontos, hogy egyeztessünk egy egészségügyi szakemberrel, ugyanis jó eséllyel életmódváltásra lesz szükség. Magas kardiovaszkuláris kockázat esetén a gyógyszeres kezelés is indokolt lehet.
  • I. fokozatú enyhe hipertónia: kezelést igényel. A háziorvos, belgyógyász vagy kardiológus életmódváltást fog javasolni, emellett valószínűleg egy kombinált vérnyomáscsökkentőt is fel fog írni.
  • II. fokozatú középsúlyos hipertónia: ezek az értékek már komoly kockázatnövekedéssel járnak. A háziorvos, belgyógyász vagy kardiológus életmódváltást fog javasolni, emellett fel fog írni kombinált vérnyomáscsökkentő gyógyszereket is.
  • III. fokozatú súlyos hipertónia: magas kardiovaszkuláris kockázat áll fenn, emellett más szervek, például a vesék is károsodhatnak. Amennyiben nincs rá bizonyíték, hogy valamely szerv ki van téve az azonnali károsodás kockázatának, akkor gyógyszerekkel egy-két napon belül fokozatosan le kell vinni a vérnyomást, majd be kell állítani a hosszú távú gyógyszerelést. Az életmód megváltoztatása szintén szükséges lesz.

Fontos tudni, hogy nem kell mindenkinek az optimális tartományon belül lennie, a megfelelő célértékeket a kezelőorvos határozza meg az egyén neme, életkora és egészségi állapota függvényében. Ezzel együtt amennyiben az emelkedett-normális vagy valamelyik hipertóniás kategóriába tartozunk, elengedhetetlen, hogy időről időre felkeressük háziorvosunkat, illetve folyamatosan nyomon kövessük a vérnyomásunk alakulását.

Mikor kell mentőt hívni? A hipertóniás válság

Ha valakinél fennáll a III. fokozatú súlyos hipertónia, emellett az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalja, azonnal hívjon mentőt! Ez ugyanis az úgynevezett hipertóniás válságra utalhat, ami életveszélyes lehet, ezért azonnal kezelni kell.

  • Légszomj
  • Mellkasi fájdalom
  • Zsibbadás, gyengeség
  • Hátfájás
  • Megváltozott látás
  • Beszédzavar

Forrás: Magyar Kardiológusok Társasága

Hogyan kell vérnyomást mérni?

Az alábbiakban a Magyar Hypertonia Társaság ajánlásait mutatjuk be:

  • A mérést megelőző 30 percben nem szabad koffein- vagy alkoholtartalmú italt fogyasztani.
  • A mérés előtt min. 5 perccel, illetve a mérés alatt nyugodt körülményeket kell biztosítani (ne mozogjon, ne beszélgessen, ne nézzen televíziót)
  • A mérés ülve történik az alábbi pozícióban:
    • a hátat meg kell támasztani (szék, fotel támlája)
    • a lábakat nem szabad keresztezni
    • az alkar legyen alátámasztva úgy, hogy a felkar a szív magasságába kerüljön
  • A mandzsettát a meztelen felkar közepére kell helyezni, alsó széle a könyökhajlat felett legyen pár centiméterrel.
  • Minimum két mérést kell végezni (a mérések között min. 1 perces szünettel), és a leolvasások átlagát kell figyelembe venni. Ha a két mérés közötti különbség meghaladja az 5 Hgmm-t, ismételt mérésre van szükség.
  • A mért értékeket minden esetben rögzítse vérnyomásnaplójában vagy egyéb módon (telefon, alkalmazás…) A méréseit minden orvosi vizitre vigye magával. 

Gyakori kérdések

Van európai ajánlás szerinti vérnyomás táblázat életkor szerint?

Nincsen, ugyanis nem született eddig mindenki által elfogadott osztályozás. Bár bizonyos amerikai szervezetek meghatároztak életkor szerinti vérnyomásérték-tartományokat, ezek alapján laikusként nem tudunk megbízható következtetéseket levonni. Amennyiben felnőttek vagyunk, könnyen el tudjuk helyezni a mért vérnyomás-értékeket, amennyiben pedig gyermekünkről van szó, a legjobb, ha felhívjuk a gyerek háziorvost, és kikérjük a véleményét, ha esetleg bizonytalanok vagyunk. Az ökölszabály mindig az, hogy ne mi próbáljunk az interneten olvasottak alapján „diagnosztizálni”, hanem kérdés esetén egyeztessünk egy orvossal!

Létezik recept nélküli vérnyomáscsökkentő gyógyszer?

Igazán hatékony recept nélküli vérnyomáscsökkentő gyógyszer nem létezik, csupán kisebb hatékonyságú gyógyhatású készítményeket vásárolhatunk. Nem szabad azonban kizárólag ezekre támaszkodni! Amennyiben felmerül, hogy vérnyomáscsökkentésre lehet szükség, mindenképpen egyeztessünk háziorvosunkkal.

Mennyi az alacsony vérnyomás?

Alacsony vérnyomásról akkor beszélünk, ha tartósan 100 Hgmm alatt van a szisztolés érték. Ez önmagában még nem feltétlenül kóros, csupán akkor, ha más tüneteket is tapasztalunk. 

Gondot jelent a hirtelen kiugró vérnyomás?

A hirtelen kiugró vérnyomás ijesztő lehet, azonban nem mindig jelent rosszat. Sokszor elég egy stresszes helyzet, vagy némi alkohol és/vagy koffein fogyasztása, és máris megugrik a vérnyomás, amely egészséges egyénekben aztán hamar visszaáll magától. Amennyiben viszont gyakran tapasztaljuk a vérnyomás hirtelen megemelkedését, szokatlan mértékben ingadozik a vérnyomásunk vagy éppen intenzív tüneteink vannak, mindenféleképpen keressük fel háziorvosunkat!

Tekintse meg a Szimpatika kardiovaszkuláris egészséget támogató termékeit!