Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Egyre jobban zsugorodik a sztratoszféra

Módosítva: 10/9/2024 1 perc AktuálisKlímaváltozásKörnyezetszennyezéskörnyezettudatosságKörnyezetvédelemTudományKutatáslevegőÖsszes cikk
Az 1980-as évek óta mintegy 1 százalékkal csökkent a kiterjedése.

A sztratoszféra az a légköri réteg, amely kb. 20-50 km közti területet foglal el, és itt található például az életünkhöz elengedhetetlen ózonpajzs. Már korábban felmerült, hogy a troposzféra (a légkör legalsó, sztratoszféra alatti rétege) melegedésével a sztratoszféra valószínűleg zsugorodhat, ezért egy nemzetközi kutatócsoport utánajárt, hogy pontosan mi is történt e légköri réteggel. A vizsgálathoz több évtizednyi műholdas megfigyelést és számítógépes modellezést is használtak.

Az eredmények alapján bebizonyosodott, hogy a troposzféra a felmelegedése miatt tágul, és ezzel felfelé nyomja a sztratoszféra alsó határvonalát. Emellett a troposzférából a sztratoszférába átjutó szén-dioxid ott már hűtő hatást fejt ki, a hűlés hatására pedig zsugorodik a sztratoszféra, és a két hatás együttesen kb. 400 méternyi átlagos zsugorodást eredményezett az 1980-as évek óta. A számítógépes modellezés alapján ez a csökkenés addig folytatódik majd tovább, amíg az üvegházgázok mennyisége is nő, 2080-ra akár 1,3 kilométerrel is vékonyodhat a sztratoszféra.

A zsugorodásnak a magasabb légköri rétegekre is hatásuk lehet, bár még nem világos, hogy pontosan milyen módon, de a kutatók úgy vélik, hogy akár befolyásolhatják a műholdak pályáját, a rádiós kommunikációt és ezzel a GPS-jeleket is.

Az 1980-as évek óta mintegy 1 százalékkal csökkent a kiterjedése.