Széles körben elterjedt tévhit, hogy a magas vérnyomás fejfájást okoz, pedig az összefüggés közel sem ennyire egyértelmű. A vérnyomás-emelkedés és a fejfájás közötti kapcsolatot világszerte vizsgálják a kutatók.
Régi Egy amerikai belgyógyász már 1913-ban leírta, hogy az tévhit, hogy a vérnyomás szintjének növekedése fejfájással jár. De csak negyven évvel később végeztek olyan, megfelelően ellenőrzött tanulmányt, mely igazolta, hogy sokkal gyakrabban panaszkodnak gyakori fejfájásra azok a betegek, akiknek megmondták, hogy magas vérnyomásban szenvednek, mint azok, akiknek a vérnyomása ugyan igen magas volt, de nem tudtak róla.
Ugyan gyakori, hogy azokról a betegekről, akik gyötrő fejfájásról panaszkodnak kiderül, hogy magas a vérnyomásuk. Máskor viszont veszélyesen emelkedett vérnyomású betegek semmi kellemetlenséget nem éreznek: sem lüktető fejfájást, sem szédülést. Az orvosok szerint akár veszélyes is lehet az a közvélekedés, mely szerint a vérnyomás jelentős növekedése törvényszerűen ilyesféle panaszokkal jár. Nagy eredmény volna, ha mindenki megértené, megtanulná, hogy a magas vérnyomás betegség gyakran semmiféle panaszt nem okoz és csak akkor derül ki, ha a vérnyomást megmérik.
Angol kutatók több nagy vizsgálat adatait összegezve azt találták, hogy az eredményes vérnyomáscsökkentő kezelés tényleg ritkítja a fejfájást is, de ez nem bizonyíték arra, hogy a fejfájás a vérnyomás-emelkedés következménye. Norvég kutatók tavaly érdekes dolgozatban közölték, hogy a vérnyomást szabályozó, érzékelő rendszer befolyásolása útján, ha a vérnyomás első értéke, a szisztolés vérnyomás magasabb, a migrénes fejfájás és általában a fejben érzett fájdalom ritkábban fordul elő.
A szakemberek arra hívják föl a figyelmet, hogy időnként mindenkinek célszerű megmérni a vérnyomását, de attól teljesen függetlenül, hogy tapasztal-e fejfájást vagy sem. A magas vérnyomást pedig mindenképp hatásosan kell kezelni, fejfájástól függetlenül is.