Csalán
Hatóanyagai prosztatabántalmak kezelésére, cukorbetegség, reuma és köszvény ellen is alkalmazhatóak, főleg gyógytea formájában fogyasztják.
Gymnema sylvestre
Ez egy trópusi indiai kúszónövény, amelyet régóta használnak a cukorbetegség kezelésében. A hasnyálmirigy béta sejtjeinek inzulin-termelését serkenti és segíti az inzulin hatását a periférián. Csökkenti az édesség iránti vágyat. Az 1-es és a 2-es típusú diabéteszben is jó hatású.
Kékáfonyalevél
Aktív hatóanyaga a myrtillin. Segít megőrizni a kapillárisok integritását, gátolja a szabad gyökök hatását és javítja az érrendszer tónusát. A diabéteszes retinopathia kezelésében is hatásos.
Ázsiai ginzeng
A ginzenget régóta ismeri a tradicionális kínai orvoslás. Serkenti az inzulin felszabadulását a hasnyálmirigyben, és hatására növekszik az inzulin periférián betöltött hatása is. Direkt vércukorcsökkentő hatása is van.
Áfonya
Csökkenti a diabétesz szövődményeit, mint a diabéteszes cataracta és retinopathia.
Kecskeruta
A kecskerutát a népi gyógyászat évszázadok óta használja a cukorbaj kezelésére. Kivonatából származik a metformin, mely a cukorbetegség terápiájának egyik alappillére.
Stevia
Nincs direkt antidiabetikus hatása, de cukor helyettesítésére ajánlott alternatíva cukorbetegeknek és egészségeseknek egyaránt. A mesterséges édesítők helyett javasolt használata.
Fahéj
Valószínű, hogy a fahéj hatóanyagai csökkentik az inzulinszükségletet azáltal, hogy növelik az inzulinreceptorok érzékenységét. Azoknál a betegeknél, akiknél a szervezet inzulintermelése kimerült, a fahéj segítségével a szénhidrátok feldolgozásához szükséges inzulin-igény csökken. Egyre nagyobb teret hódít a táplálékkiegészítők területén.
Görögszéna mag
A mediterráneum kedvelt fűszere. Csökkenti a vércukrot, serkenti a tejelválasztást és segíti a sebgyógyulást. Emésztési panaszok, étvágytalanság kezelésére is használják.
Forrás: WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes