Jelentős a kalcium-, vas-, magnézium- és foszfortartalma, bővelkedik A-, B- és C-vitaminban.
A népi gyógyászatban leginkább vérképzőként ismert, hazánkban volt idő, mikor fej- és fogfájás enyhítésére is használták.
Magas folsav-tartalma miatt már a gyermektervezés és a terhesség korai szakaszában is előszeretettel ajánlják fogyasztását, hiszen a folsav megfelelő pótlásával számos fejlődési rendellenesség kialakulása is megelőzhető.
Méregtelenítő és zsírégető, nitráttartalmának köszönhetően pedig javítja az állóképességet és vérnyomáscsökkentő hatással bír. Egyes kutatások szerint bizonyos rákfélék megelőzésében is segít.
A céklát már időszámításunk előtt 3000 évvel is ismerték. Az ősi rómaiak a céklalevet láz és székrekedés kezelésére fogyasztották, az ókori Görögországban pedig állítólag céklával áldoztak Apollónnak.
Manapság többnyire savanyúságként terjedt el, pedig leginkább lé formájában fejti ki pozitív hatását, így érdemes a napjainkban igen közkedvelt smoothie-k alapanyagaként is kipróbálni, akár magában, akár más zöldségekkel kombinálva. Emellett grillezve köretként, nyersen salátába reszelve vagy frissen facsarva is fogyasztható, de még levest és tortát is készíthetünk belőle.