Nagymajtényi László járványügyi professzor a Kossuth Rádió Közelről című műsorában hangsúlyozta: valóban igaz, hogy világszerte fokozatosan nő a kórházi fertőzések, és az e miatti halálozások száma, de szakmailag nem tartja elfogadhatónak, ha ennyire drámai megközelítésben adják elő a problémát.
A professzor hozzátette: ma Magyarországon körülbelül 120-130 ezer ember hal meg évente, egynegyedük – mintegy harmincezren – daganatos megbetegedésben. A kórházi eredetű fertőzések száma néhány tízezer lehet, de a pontos számok nem ismertek. A nemzetközileg elfogadott statisztikák alapján az egészségügyi ellátással kapcsolatos fertőzések egy százaléka lehet halálos, tehát ez a szám Magyarországon töredéke a daganatos megbetegedések miatti elhalálozásnak.
A növekvő számú kórházi fertőzéseknek két objektív okcsoportja van - magyarázta a járványügyi professzor. Az egyik, hogy a világon mindenhol előregedőben van a lakosság, így egyre több, alapbetegséggel is küzdő idős ember kerül be az egészségügyi ellátásba. Ha az alapbetegségre vagy egy meglévő krónikus fertőző megbetegedésre a kórházban még egy fertőzést elkap, annak a beteg idős kora miatt sokkal rosszabb a lefolyása akkor is, ha nem hal bele.
A másik ok, hogy a hosszabb ideig tartó terápiák miatt több időt tölt a kórházakban a beteg, de egyre több az „eszközös” beavatkozás is, ami szintén növelheti a fertőzések lehetőségét. Egyes terápiás eszközök, gyógyszerek rontják az immunrendszer működését, emiatt is megnő a fertőzésekre való hajlama.
Mindezek mellett az egészségügyi rendszerek személyi és infrastrukturális ellátottsága is befolyásolja a kórházi fertőzések gyakoriságát - tette hozzá Nagymajtényi László.
Forrás: hirado.hu