A gyümölcsök aszalással való tartósítása régóta ismert. Léteznek aszalógépek is, ezek már 10.000 Ft-tól elérhetőek, de egy profibb gép ára százezres nagyságrendű. Aki viszont nem akar beruházni, az is egyszerűen tartósíthatja a gyümölcsöket és zöldségeket az ínségesebb időkre.
Az aszalás lényege, hogy a növények nedvességtartalmát 80 százalékról 20 százalékra csökkentjük le, hő segítségével.
A nagyobb gyümölcsöket leszedés után jól megvizsgáljuk. Csak az egészséges darabokat megtartva, azokat megmossuk, majd félbe vagy cikkelyekre vágva érdemes szárítani. A sütőt 50 fokra állítva, az ajtaját kissé kitámasztva aszaljuk néhány órát rácsra téve a terményeket. Érdemes többször átforgatni a gyümölcsöket és zöldségeket, hogy a hő egyenletesen érje őket. A művelet akkor fejeződik be, ha a terményből már nem jön több lé, de még nem csontszáraz. Az átlagos aszalási idő 6-32 óra közt változik.
Egyes gyümölcsöket elő lehet kezelni, a szilvának jót tesz a szódabikarbónás vízben ( kb 40 fokon 2 százalékos szódabikarbóna oldattal) való áztatás. Az gyümölcsök esetén átlagosan 1 kg-ból 10-30 dkg szárítmányunk keletkezik.
És, hogy miért jó a házilagos módszer? Egyrészt tudjuk, honnan származik a gyümölcs, másrészt nincs kénnel kezelve. A bio aszalmányok ára az egekben jár, a konvencionális termékek esetében, meg nem biztos, hogy egészséges amit megeszünk. Ha megszerettük ezt az eltevési módszert, akkor érdemes elgondolkodni az aszalógép beszerzésén, annak kisebb áramfelvétele és egyszerűsége miatt. Általában a forgótálcás aszaló 5 kg gyümölcs aszalására alkalmas. A készülékben 5 forgó, variálható tálca segíti a gyümölcs optimális aszalását. A tálcák közötti távolság a rajtuk lévő fogak segítségével, a szeletek vastagságától függően állítható.
A kész szárítmányokat tároljuk vászonzacskóban, vagy üvegben.
És mivel érdemes kísérletezni? Először is azzal, amit szeretünk. A gyümölcsök közt kedvelt az alma, a szilva, a körte, de lehet kísérletezni a banánnal vagy az ananásszal is.
Szilva: áztassuk be szódabikarbónás vízbe, majd az aszalást 50 fokon elkezdve, azt 70-80 fokon folytassuk. A mag helyére tölthetünk olajos magvakat.1 kg-ból 30 dkg lesz.
Sárgabarack: A félbevágott kimagozott darabokat helyezzük a rácsra, majd 85 fokon kezdjük el szárítani . Egy kg-ból 15-20 dkg gyümölcsünk marad.
A körtét feldaraboljuk, magházt eltávolítjuk, majd 100 fokon kezdjük a szárítást. Ha már kissé összeesett, akkor 80 fokra szabályozzuk le a sütőt. Egy kg-ból 15-20 dkg gyümölcs marad.
Az alma aszalása hasonló mint a körtéé.
A sárgarépát megtisztítjuk, lemossuk, s legfeljebb 3-4 mm-es karikákra, vagy hasonló nagyságú csíkokra, kockákra vágjuk. 10 %-os sóoldatot forralunk, s a zöldségdarabokat 1-2 percre a 90 °C-os lébe mártjuk, majd azonnal lehűtjük hideg vízzel, s lecsorgatjuk. Rácson szétterítjük, 70-75 °C-on kezdjük a szárítást, s 55-60 fokon fejezzük be.
A gombát szárazon megtisztítjuk, esetleg vékonyan meg is hámozzuk. 3-4 mm vastag szeletekre vágjuk, s rácsra terítve tűző napon, vagy 40-60 °C-os hőmérsékleten - időnként átforgatva - teljesen kiszárítjuk. Szokás a gombaszeleteket vékony zsinórra fűzve is szárítani, de ilyenkor is fontos, hogy az egyes darabok ne érjenek egymáshoz, ne gátolják egymás szellőzését. (Egy kilogrammnyi nyersanyagból mintegy 7-13 dkg szárított gomba lesz.)
Aaszaló készítése házilag: A
Lét-tudatos konyha blogon.
További remek receptek pedig
ITT találhatóak.