Fertőzések, hosszabb kezelés, több gyógyszer
A folyóirat márciusi számában közölt vizsgálat szerint pusztán a korábban előforduló, allergiára utaló tünetek, de vizsgálatokkal nem igazolt penicillinallergia következtében módosított terápia miatt a betegek több antibiotikumot szednek és hosszabb időt töltenek kórházban egy-egy betegség kezelése során. Ezzel párhuzamosan nő a különböző súlyos fertőzések, főként a Clostridium difficile, a methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) és a vancomycin-rezisztens Enterococcus (VRE) gyakorisága is.
Nem mind valódi allergia
A kutatók szerint az Egyesült Államokban önmagukat penicillinallergiásnak vélő, a becslések szerint mintegy 25 millió betegnek ténylegesen csak a 2%-ánál lenne igazolható a penicillinallergia. „A penicillinallergia gyanújának felmerülésekor a betegek többségénél valódi allergia nem igazolható, és kivizsgálás után a későbbiekben sem okoz panaszt számukra a penicillin szedése” – mondta el dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. A diagnózishoz ezért mindenkinek, akinél felmerült a penicillinallergia gyanúja, fontos lenne allergiavizsgálatot végeztetni!
Szövődmények, plusz költségek az elmaradó diagnózis miatt
A vizsgált esetekben azoknál a betegeknél, akiknél korábban penicillinallergiára utaló tünetek jelentkeztek, de a pontos kivizsgálás nem történt meg, kezelőorvosuk a beteg jelzésére hagyatkozva módosította az egyébként szokásos kezelési tervet. A 2010 és 2012 között zajlott vizsgálat során a kutatók megfigyelték, hogy emiatt az ilyen betegek több széles spektrumú antibiotikumot szedtek, az átlagosnál 10 százalékkal több időt töltöttek a kórházban, és több esetben jelentkezett náluk többféle antibiotikumnak is ellenálló fertőzés (23.4%-kal több C. difficile, 14.1%-kal több MRSA és 30.1%-kal több VRE). A pontos diagnózis hiánya az egészségügyi következményeken túl anyagi terhet is jelent, mivel a módosított kezelés költségei átlagosan 63%-kal magasabbak.
Allergiára utaló jelek
A penicillinallergia tünetei az enyhe, bőrpírral és kiütéssel járó panaszoktól kezdve a fulladásos, vagy heves köhögéssel járó rohamokon át a még hevesebb reakciókig terjedhet, így akár anafilaxiás sokk is jelentkezhet, ami orvosi felügyelet hiányában halálhoz is vezethet. Ezek a tünetek azonban egyéb problémát, más típusú allergiát is jelezhetnek. Az is lehet, hogy valóban gyógyszerallergiáról van szó, de a panaszokat nem a penicillin, hanem egy ezzel egyidejűleg beszedett másik készítmény okozza. A kiváltó ok beazonosítása tehát a továbbiak szempontjából mindenképp lényeges. Dr. Garaczi Edina elmondta, hogy a vizsgálat akkor is elvégezhető, ha a panaszok évekkel korábban vagy akár gyermekkorban jelentkeztek, mivel az immunrendszer élethosszig képes emlékezni allergiás reakcióra.
Hogyan diagnosztizálható a penicillinallergia?
A gyógyszerallergia vizsgálatát allergológus szakorvos végzi, aki a tünetek, a beteg részletes kikérdezése és a kórelőzmény alapján meghatározza azon gyógyszereket, amelyekre a laboratóriumi teszt elvégzése javasolt. A laborteszt vérvizsgálattal, limfocita-transzformációs teszt segítségével történik. A laboreredmény visszakerül az allergológus szakorvoshoz, aki az eredményt a klinikai képpel összhangban értékeli, és, amennyiben szükséges, meghatározza a további vizsgálatokat is. Így születik meg az eredmény, amelyből megállapítható, hogy az illető az adott esetben kérdéses gyógyszerre allergiás-e, panaszait valóban az adott készítmény vagy hatóanyag okozza-e.