Ha az embernél visszértágulatok alakulnak ki, akkor egyes mozgásformák végzése kifejezetten ajánlott, másokat viszont kerülni érdemes. Ennek oka az egyes mozgásformáknak a lábra, a visszerekre és az azokat körülvevő izmokra gyakorolt hatásában rejlik. Míg egyes sportágak segítenek nekünk abban, hogy javuljon a keringésünk, és megfelelően tornáztatják az érintett végtagot, addig mások akár ronthatnak is a helyzeten.
Milyen mozgásformákat érdemes végezni visszértágulatok esetén?
Visszeresség esetén azok a mozgásformák ajánlottak, amelyek elősegítik a vér visszaáramlását a lábakból a szív felé.
Ajánlott a séta (ez a leginkább javasolt mozgásforma), a kerékpározás vagy az úszás. Ezek a mozgásformák fejlesztik a vádli izomzatát anélkül, hogy komolyan megterhelnék a visszereket.
Nem ajánlott sportok a súlyemelés, a tenisz, a squash, a síelés, a foci, a kézilabda, a boksz, a karate, a judo vagy a lovaglás. Ezek a sportok ugyanis a visszérbillentyűk károsodásához vagy az erek traumájához vezethetnek.
Étkezési tanácsok visszeresség esetén
Sokan nem is gondolnák, hogy a megfelelő étkezésnek és a jól megválogatott ételeknek is fontos szerep juthat.
A magas rosttartalmú ételek fogyasztása és megfelelő mennyiségű folyadékbevitel javasolt a széklet rendezése céljából, mivel a székrekedés okozta megnövekedett hasüregi nyomás nehezíti a visszerekben a vér áramlását. Ezen felül javasolt a flavonidoknak, vagy más néven P-vitamint tartalmazó élelmiszereknek a fogyasztása is. Ezt a következőkben találjuk meg:
– Zöldségek: hagymafélék, fehérrépa, zeller, spenót, lencse
– Gyümölcsök, magvak: eper, dió, szeder, bodza, alma
„Az is fontos, hogy étkezéskor az étrend-kiegészítők tartós fogyasztása helyett a növényi élelmiszerekkel történő bevitelre törekedjünk” – javasolja dr. Kósa Éva.
Forrás: Trombózisközpont